Published On: 29 Korrik, 2016

Kroacia i kërkon Beogradit të mos përdor fjalorin e politikës agresive serbomadhe

Zagreb, 29 korrik – Ministria e3 Jashtme e Kroacisë i ka dërguar notë proteste Serbisë me të cilën i bën thirrje të mos përdor në komunikim me të fjalorin e sistemit komunist të Jugosllavisë së dështuar dhe të politikës agresive serbomadhe nga vitet e ’90-ta të shekullit të kaluar, që pësoi humbje morale e ushtarake, transmeton Koha.net raportimin e medieve të atjeshme.

Ministria kroate kërkon nga përfaqësuesit më të lartë të pushtetit serb që komunikimi me përfaqësuesit e Kroacisë të bëhet në frymën e vlerave bazë europiane të respektimit të dinjitetit njerëzor, lirisë, demokracisë, barazisë, sundimit të të drejtës dhe respektimit të të drejtave njerëzore, përfshirë edhe të drejtat e pakicave kombëtare.

Kroacia ia kujton Serbisë detyrimet në fushën e gjyqësorit dhe të drejtës, që përfshin bashkëpunimin rajonal dhe të fqinjësisë së mirë kur është fjala për për zgjidhjen e3 problemit të krimeve të luftës dhe të shmang konfliktin e kompetencave.

Dje, ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se ambasadorja e Serbisë në Kroaci ka refuzuar të pranojë notën e protestës kroate.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Keshtu , kure eshte Kroacia ne rend dite , zyrtaret serb drudhen nga friga se mose ndoshta diku mund te bejne ndonji gabim ” pa dashje ” kurse zyrtaret serb kane te bijne me autoritetet shqiptare ( te Shqip. dhe te Kos. ) ata vetem tallen dhe shqiptojne fjale ndere me ofenduese dhe provokative kunder shqiptareve.Kete kishim rast te bindeshim me prononcimin e postjerit te Vuciqit , legenin dhe te degjeneruarin Gjuriq por edhe disa gjuriqa te vjeter e te ri qe jane trajnuar qyshe ne kohen e kimunizmit qydhe, si dhe kure ta perdorin gjuhen e urrejtjes dhe terma antidhqiptat
  Po pse zyrtaret shqiptar heshtin dhe shtirren sikur nuke degjojne apo nuke kuptojne apo..
  cka do te thote ky inferioritet karshi nji grushti qarrapanes te pacipte

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...