Published On: 21 Qershor, 2016

Kroacia e tronditi kampionin, Spanjën 2:1 (Video + foto)

Croatia's Ivan Perisic  celebrates after scoring his team's late winner in Bordeaux to beat Spain 2-1 and send his team top of Group D

Kombëtarja kroate ka shkëlqyer në pjesën e dytë të lojës, duke i dhënë leksion kampionit në fuqi Spanjës.

Edhe pse Spanja në pjesën e parë luajti bukur duke krijuar shumë raste, dhe duke shënuar mjaft herët, gjë që e futi në frikë Kroacinë, por lojtarët e kësaj pas barazimit të lojës në fund të pjesës së parë, në minutën e 45-të i dërgoi në pushim me qetësi dhe baraspeshim psikik kroatët.

Të inkurajuar nga goli, kroatët filluan të shfaqin krenarinë e tyre. Filluan sulmet e shpeshta, kryesisht me kundërsulme, dhe mbrojtjen e fuqizuan duke krijuar gardh të pathyeshëm para portës. Kah fundi i pjesës së dytë kroatët krijuan një rast shënimi, lojtari kroat u pengua, por mungoi referimi i penalltisë. Kjo çoi në rritjen e presionit në sulm të kombëtares spanjolle. Da Silva, nxori një penallti të dyshimtë, dhe referi dha dy kartuç të verdhë, një për lojtarin që shtyu pak Da Silvan, dhe tjetrin për shkak të protestës së kapitenit. Por, nga pika e bardhë nuk shënoi Ramos. Kjo situatë nxiti një revoltim tek kroatët, të cilët rritën sulmet dhe trysninë ndaj Spanjës. Dhe pak minuta para përmbylljes së lojës, Perishiç shënon gol, dhe thyen moralin e spanjollëve. Ata përjetuan jo vetëm një humbje, por kroatët dolën superior ndaj tyre, favoriti kthehet në humbës, ndërsa një ekip pak i llogaritur, po kërcënon hapur favoritët. Kjo Kroaci tashmë vërtetë është tronditëse për kundërshtarët, jo vetëm për kampionët.

Goli i parë për kroatët u shënua nga Kaliniç, ndërsa golin e vetëm për Spanjën e realizoi Morata.

Pas kësaj fitoreje, Kroacia mori fronin në Grupin D me 7 pikë, duke lënë Spanjën në vendin e dytë me 6 pikë, por me një humbje që ia theu krenarinë. SHQIPTARI.EU

Croatia celebrate with Perisic after the Inter Milan man had slammed through the legs of David de Gea to give his side a late leadNikola Kalinic cannot hide his delight after netting the Croatia equaliser just before half-time to send the sides in level at 1-1Cesc Fabregas celebrates after creating Spain's first goal for Alvaro Morata in their glamour Group D tie against CroatiaSergio Ramos looks furious after seeing his penalty saved by Danijel Subasic as Spain looked to go back in front against CroatiaReal Madrid star Luka Modric was forced to watch from the bench as Croatia boss Ante Cacic chose to rest his top midfielderFabregas squares the ball past Danijel Subasic into the path of strike partner Morata as Spain went in front in BordeauxThe Croatia keeper and former Tottenham defender Vedran Corluka are left stranded by the Chelsea man's ballDarijo Srna cannot get back to stop Morata who has the easiest task of bundling home from inches out for his third goal at Euro 2016Spain defender Gerard Pique watches as Ivan Rakitic cute effort comes down off the bar and post then away from goalBarcelona man Rakitic cannot believe his luck as his delightful chip is inches away from giving Croatia paritySpain captain Andres Iniesta puts Croatia midfielder Marko Rog under pressure in the first half of their Group D clashSpain's Sergio Busquets is touch tight on Kalinic as the Croatia man tries to bring the ball down and get his team up the pitch

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...