Published On: 17 Mars, 2016

“Krizat ndihen” OSHP-ja “thyen” koalicionin PDK- LDK!

Organi Shqyrtues i Prokurimit ka përplasur dy partnerët në koalicionin qeverisës PDK- LDK. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime brenda koalicionit.

Sipas këtyre burimeve, LDK nuk  votoi në seancën e djeshme kandidatët për anëtarë të bordit të OSHP-së, sepse paraprakisht nuk kishte marrëveshje që secila nga dy partitë të kishte njerëz të tyre në këtë organ.

“PDK pretendonte që t’i dërgonte në OSHP njerëzit e saj, dhe kjo ishte arsyeja pse LDK nuk votoi, dhe bëri që të dështoj zgjedhja e anëtarëve të bordit të gjykatës së tenderëve”, ka thënë ky burim për Gazetën Blic.

Ky burim ka thënë se kandidatët që i mbështeste PDK, ishin të afërm të partisë më të madhë në vend.

Sipas këtij burimi, kur të arrihet pajtueshmëria, atëherë LDK do të votoj.

“Nëse do të ketë kompromis që secila të dërgoj “përfaqësues” në këtë bord, atëherë LDK do të votoj”, tha ky burim.

Në anën tjetër, Qeveria e Kosovës, ka bërë të ditur sot, se të premten do të mbajë mbledhjen e kabinetit qeveritar ku do t’i riprocedojë Kuvendit të Republikës së Kosovës propozimet për emërimin e anëtarëve në Bordin e Organit Shqyrtues të Prokurimit.

Një ndër kriteret e vendosura nga Komisioni Evropian ishte edhe përzgjedhja e anëtarëve të OSHP-së pasi kjo ishte kërkuar më 18 dhjetor 2015, Komisioni Evropian kishte publikuar raportin e fundit në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Mirëpo, kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka theksuar se mos votimi i anëtarëve të bordit të OSHP-së nuk ndikon në liberalizimin e vizave.

Kompletimi i OSHP-së është edhe një ndër tetë rekomandimet e Komisionit Evropian lidhur me liberalizimin e vizave.

OSHP kishte mbetur pa anëtarë, prejse kryetari Hysni Hoxha dhe anëtari Bajram Zogiani janë akuzuar për vepra penale. Ky i fundit është, i cili është i dyshuar për trafikim me qenie njerëzore, është shkarkuar në seancën e kaluar të Kuvendit./ Gazeta Blic

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...