Published On: 24 Shkurt, 2016
Bota |

Kriza në Siri: Kombet e Bashkuara dhurojnë ndihma nga ajri për civilët

Kombet e Bashkuara kanë dhuruar sot ndihma nga ajri në Siri, për të ndihmuar civilët në një qytet lindor të rrethuar nga militantët e ISIS-it.

Udhëheqësi për ndihma i Kombeve të Bashkuara, Stephen O’Brien, tha për Këshillin e Sigurimit se aeroplanët kanë hedhur 21 ton artikuj ushqimorë dhe të mira materiale në një pjesë të Deir al-Zour, i cili kontrollohet nga qeveria, transmeton Gazeta Blic.

Sipas raportimeve të para, ndihma kishte arritur në zonën e synuar, tha O’Brien. Rreth 200.000 civilë janë duke jetuar nën rrethim në Deir al-Zour, pohojnë Kombët e Bashkuara.

Javën e kaluar, më shumë se 100 kamionë të cilët po bartnin ushqim dhe artikuj tjerë themelorë kishin furnizuar 80.000 njerëz në pesë zona tjera të rrethuara në Siri. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...