Published On: 23 Janar, 2016

Kriza në Kosovë është krizë e marksist-leninistëve, që duan ta kenë pushtetin me çdo kusht

 

Shqiptari.eu: Cila është perspektiva e Kosovës, aktualisht, dhe si e shihni ju zgjidhjen apo shtegdaljen nga kjo situatë e thellimit të krizës?

 

Arbër Gashi: Perspektiva aktuale e Kosovës, megjithëse e zymtë në dukje të parë, ajo jep shpresë se liria dhe demokracia dalëngadalë po e fitojnë betejën karshi errësirës mediale që e ka pllakosur vendin nga propaganda e komunistëve dhe nga klika e tyre drejtuese, mafioze e puçiste. Kriza aktuale në Kosovë është krizë e marksist-leninistëve që duan të mbajnë pushtetin me çdo kusht. Si e tillë, ajo është krizë e politikës antikombëtare dhe krizë e brendshme e subjekteve politike që janë produkt i dorës së tretë të AVNOJ-it. Kriza e këtyre subjekteve pushtetmbajtëse dhe degjenuerese për shoqërinë tonë, do të thellohet edhe më tej. Kjo rrjedhë e ngjarjeve do të pasohet edhe me krizën e bashkëmendimtarëve dhe bashkësundimtarëve komunist në Republikën e Shqipërisë dhe IRJM. Koha, kur shqiptarët e Kosovës do të gëzojnë lirinë e plotë të shprehjes së mendimit dhe veprimit politik po afron. Po vjen koha, kur shqiptarët e Kosovës do të kërkojnë llogari morale dhe ligjore nga shërbëtorët e vëllazërisë ideologjike komuniste, nga shqipfolësit që dekoruan masakrat antishqiptare të Aleksandër Rankoviqit, Milladin Popoviqit, Svetozar Vukmanoviq-Tempos, Millan Zeçarit, Pavle Joviçeviqit etj. dhe atë nuk mundet t’a ndalë asnjë forcë politike. Nuk është e largët koha kur subjektet politike do të japin llogari për heshtjen e tyre ndaj Masakrës së Tivarit, Masakrës së Bihorit dhe vrasjes mizore të 20% të popullsisë së gjithëmbarshme shqiptare në Kosovë, IRJM, Mal të Zi dhe Sanxhak, gjenocid i kryer në përfundim të Luftës së Dytë Botërore nga forcat e bashkuara komuniste, serbe e shqiptare. Po vjen koha kur subjektet politike, të cilat janë produkt i AVNOJ-it, UDB-ës dhe ASHAS do të japin llogari për të bërat e të pabërat gjatë luftës së fundit të Serbisë kundër shqiptarëve duarthatë të Kosovës. Unë besoj se kriza aktuale në Kosovë dhe trojet tjera shqiptare do të përfundojë me falimentimin moral e ligjor të komunistëve serbofil dhe humbjen e të gjitha privilegjeve shoqërore të klasës sunduese sllavokomuniste.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. shyqri thotë:

  Problemi eshte shumedimenzional dhe si i tille duhet trajtuar dhe analizuar. Nuk eshte problemni vetem tek komunistet e Titos, por eshte shume me i thelle. Ne radhe te pare problemi eshte historik. Peseqind vite te sundimit turk, njqeind vite te sundimit sllavo ortodoks, 1100 vite te sundimit Bizantin, dhe……., kane shlyer qdo gje nga materiali gjenetik i shqiptareve. Shqiptaret, kisha me thene me nuk jane bile as “pasardhes” te Ilireve ! Shqiptaret kane “perfitu” gjene te Bizantit, Osmanjlinjeve, Bullgareve, Grakeve,Turqeve, Ruseve, Harapeve etj. Me shume se 2000 vite rob, tani shqiptaret e kane te veshtire te lirohen nga ndjenja e robit! Bajraktarizmi, skllaverizmi, egoizmi, jeta fisnore, komunizmi Stalinist/Enverist, komunizmi Serb/Titist, Muslimanizmi i shtremberuar turko/arab, dhe izma tjere e kane degjeneru totalisht gjenin shqiptare. Paslufta, ka kulminu me “komandanta”, klane, grupe mafioze, hajdut cuba, injoranta, analfabet,te gjitha keto ne pushtet dhe ne opozite. A mund te gjejme nje parti e cila ka vlera te mirefillta, per te ndertu nje shoqeri ligjore? Pergjegja eshte jo!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Për gjithçka që bëhet fjalë tek ky shkrim janë të vërteta. Të këqiat më të mëdha kundër shqiptarëve gjatë këtyre 70 viteve të fundit, i kanë sjellur komunistët serbo-sllavo ortodoksë dhe,mjerisht shumëherë të ndihmuar nga komunistët shqipfolësa, të cilët i heshtën shumë masakra gjatë LDB-re. Kështu po ndodh edhe me luftën e fundit në Kosovë, po heshten masakrat.Përkujtimet e masakrave janë të mira, por heshtja e Hashim Thaçit me kompani është e pafalshme, sikur që është edhe një pjesë e disa LDKejcave, servila e rezila të Hashimit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...