Published On: 17 Prill, 2016

Kriza ekonomike po ua merr jetën kosovarëve

  • Për më pak se tre muaj në Kosovë 5 persona nga ta 2 femra dhe 3 meshkuj i kanë dhenë fund jetës së tyre.

Statistikat nga Policia e Kosovës tregojnë  për shifra shqetësuese të numrit të personave që vendosin ti japin fund jetës në mënyra të ndryshme

Faktorët të cilët qojnë deri tek vetëvrasja sipas sociologëve mbeten të ndryshëm e që kryesisht janë të natyrës socio – ekonomike dhe mos perspektivës në shoqërinë kosovare,  kriza e vlerave e cila ka prodhuar krizë të identitetit, depresioni, problemet me neuroza dhe psikoza, paranojat, stresi post traumatik i cili prek individët e caktuar e shumë faktor të tjerë.

Së fundmi në qendër të Prishtinës një person i moshës 40 vjecare i dha fund jetës së tij duke u hedhur nga kati i nënntë i një ndërtese. Edhe një i ri tjetër më 2 korrik të vitit të kaluar kishte tentuar që të vetëvritet duke u hedhur nga ballkoni i shtëpisë së tij, por fatmirësisht i njejti nuk ka arritur ta çojë deri në fund aktin vetëflijues.

Ndonëse gjatë vitit të kaluar sipas statistikave zyrtare nga Policia e  Kosovës janë 75 persona që kanë vrarë vetën. Shifër kjo më e ulët se sa e vitit  2014 në të cilin janë vetëvrarë 79 persona.

Ndërkohë që sipas të dhënave nga Policia e Kosovës që nga viti 2001  deri më 2016 janë shënuar 935 raste të vetëvrasjes dhe si dhe 2 mijë 967 raste të tjera të tentim vetëvrasje, që i bie se për çdo vit pothuajse 65.7 persona kanë bërë vetëvrasje dhe 228.2 persona kanë tentuar të bëjnë vetëvrasje,  për numër të banorëve në Kosovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...