Published On: 15 Qershor, 2016

Krimineli dhe mashtruesi Agim Hoti, atentatari i dyfishtë ndaj presidentit Rugova

I burgosuri për krime, vrasje dhe akte të tjera makabre Agim Hoti, paska thur një letër ekskluzive, të cilën portal telegraf na e sjellë si sukses të tyre.
Edhe sa kriminel do të donin ekskluzivitete të tilla. Ky i burgosur një rrëfim të tillë të kurdisur nga klani i Xhavit Halitit ia ka shit edhe gazetës “Bota sot”, krejtësisht të dyshimtë, duke e ndryshuar komplet deklaratën, dhe kjo ujdi dukej hapur e arritur ndërmjet botuesit Mazrekaj dhe njerëzve të Halitit, e ky ishte kujdesur ta shpërndante këtë mashtrim edhe nëpërmjet RTK-së.
Por, tash kjo letër dëshmi e kriminelit Hoti, po i vjen publikut e filtruar pa emrat e të akuzuarve të tjerë udhëheqës në LDK apo zyrtar në Presidencën.
Deklarata fillestare e bërë publike edhe në media, jo njëherë, por disa herë është se Agim Hoti ka akuzuar dhe shpjeguar se si Xhavit Haliti e kishte porositur atentatin, ndërsa Artan Nimani ishte ndërmjetësi dhe personi organizues apo në rrethin e dytë të organizimit të atentatit.
Ndryshimi i kësaj deklarate, çoi në uljen e dënimit për Hotin për atentatin ndaj Anton Berishë, ish drejtor i ART-së, dhe kurrë nuk u hap hetim as u ngrit aktakuzë as nga EULEX-i dhe as nga Prokuroria shtetërore për atentatin ndaj presidentit Rugova.
Ne po e botojmë letrën e plotë, por edhe deklarimet e mëparshme të Hotit. SHQIPTARI.EU

Shkrimi i Telegrafit

I burgosuri në burgun e Dubravës, Agim Hoti ka treguar ekskluzivisht për Telegrafin se kush ka qëndruar pas deklaratave që ai i kishte bërë në muajin prill të vitit 2012, ku kishte thënë se ka qenë autor i dy tentativave për atentat ndaj ish- presidentit Ibrahim Rugova.

 

Krejt në fund, Agim Hoti ka thënë se këtë po e bënë për hir të së vërtetës edhe pse është i vetëdijshëm që do t’i hakmerren për këtë.

Agim Hoti në mars të vitit 2015 është dënuar me 11 vjet e 6 muaj burgim për dy vrasje të mbetura në tentativë dhe armëmbajtje pa leje. Ai akuzohej se në bashkëkryerje me katër persona tjerë në vitin 2007 kanë tentuar ta vrasin Anton Berishën që në atë kohë ishte drejtor i Bordit të Autoritetit Rregullator të Telekomunikacionit.

Më poshtë ua sjellim deklaratën e plotë të Agim Hotit dhënë ekskluzivisht për Telegrafin:

Unë, Agim Hoti deklaroj se kam qenë shumë i atakuar nga mediat e ndryshme vendore dhe ndërkombëtare gjatë kësaj dekade veçanërisht jam direkt i atakuar se kinse unë kam qenë atentatori ndaj ish presidentit Ibrahim Rugova.

Por pas tërë këtyre spekulimeve qëndron e vërteta se unë e kam deklaruar këtë që është shkruar në media, dhe pas këtyre spekulimeve qëndron e vërteta se mua më ka shtyrë komponent e drejtësisë së EULEX-it në Kosovë në muajin prill të vitit 2012. Në këtë vit kam rënë në kontakt me Gani Gecin dhe ai më ka dhënë një numër të një gazetari që në atë kohë punonte për kompaninë mediale “BIRN”, Kastriot Jaha pastaj e kam kontaktuar prapë Gani Gecin dhe ai më tha të kontaktojë me gazetarin Bajrush Morina dhe Bajrushi më ka thënë që të mos flisja më me askënd pasi që tha shpejtë do të vijnë hetuesit nga EULEX-i dhe po ashtu ndodhi kanë ardhur EULEX-i dhe më kanë thënë se ti duhet të deklarosh se ti je ai i cili ka shtënë në Ibrahim Rugovën dhe më kanë dhënë instruksionet se çfarë duhet të them e çfarë jo si dhe më kanë tërhequr vërejtjen që të mos flisja me askënd. Pas kësaj vizite jamë këthyer në pavijon dhe me tu kthyer në pavijon më ka kontaktuar Bajrush Morina dhe më tha se ata shumë shpejt prapë kanë me të vizituar, dhe pas dy ditësh erdhën dhe më pyeten se atë ka ngucur dikush, por kësaj here kishin ardhur me porosi të qarta pra me porosi konkrete me emrat e mbiemrat që janë si urdhërdhënësit e mi.

Pra kanë qenë tre hetues të EULEX-it emrat e të cilëve i di por për arsye të ndonjë hakmarrje nuk po i them mirëpo po i përmendi vetëm kombësitë e tyre. Ka qenë një bullgarë, një gjerman dhe një holandez dhe ata më thanë se nëse unë u bëhem dëshmitarë i mbrojtur dhe më thanë që ti duhesh të dëshmosh kundër Xhavit Halitit, Sami Lushtakut, Agron Haradinajt, Rexhep Selimit, Sabit Gecit, Azem Sylës, Fatmir Limajt etj, dhe më ofruan favore dhe privilegje, në rend të parë më thanë se do të nxjerrim nga burgu dhe më kanë vënë një hartë përpara dhe më thanë zgjidh ku po dëshiron të shkosh në cilin vend të Evropës, e po ashtu më thanë se do t’i marrim të gjithë anëtarët e familjes. Unë isha i tronditur me atë se çfarë thanë ata. Ata kërkuan nga unë që të dëshmojë kundër këtyre personave që kinse unë paskam qenë një ekzekutues si në kohën e luftës ashtu edhe atë të pasluftës. Pra gjoja se me urdhrin e këtyre komandantëve që kinse e paskam vrarë Xhemajl Mustafën e kjo me urdhrin e Xhavit Halitit dhe Rexhep Selimit dhe se kinse unë paskam bërë atentat ndaj Ibrahim Rugovës, mi dhanë datat se kur kanë ndodhur këto ngjarje dhe më thanë se ti duhet të shkruash me veqnati këto dy atentate dhe mi dhanë emrat se personave që kinse kanë qenë urdhërdhënësit e mi Xhavit Haliti, Agron Haradinaj, Artan Nimani e po ashtu më dhanë edhe emrin e një femre që kurrë në jetën time nuk e kisha dëgjuar ajo quhej Mimoza.

Unë kam shkruar çfarë ata më kanë thënë, dhe kjo bisedë ka zgjatur rreth 5 orë. Unë pastaj jam kthyer në pavijon dhe në mbrëmje më ka telefonuar Bajrush Morina dhe më pyeti se çfarë të thanë dhe unë i tregova i thashë që më thanë që ti je ai kinse e paskam gjuajtur Ibrahim Rugovën me këtë datë dhe me atë datë, dhe më tha diktomë çfarë ke shkruar dhe ai e kishte incizuar bisedën dhe vetëm kur e kam parë pastaj që e kishte publikuar artikullin në gazetën “Bota Sot” asokohe. Pas publikimit të këtij artikulli më erdhën sërish EULEX-i dhe kësaj here kishin marrë me vete një prokurorë, dhe me thanë se quhet Maurizio Salustro, i cili më tha: “Agim qenke në rrezik dhe do ta kesh fatin e njëjtë me atë të Agim Zogajt” dhe më pyeti a e ke njohur dhe unë u frikësova ai për një moment ma qiti një letër përpara dhe më tha shkruaj çfarë të them unë. Ai më tha duhet të dëshmosh kundër këtyre komandantëve Azem Sylës, Sami Lushtakut, Rexhep Selimit, Xhavit Halitit, Sabit Gecit dhe Fatmir Limajt. Unë e pyeta se çfarë të them për këta ai më tha: “që të dëshmosh kundër tyre për krime lufte” dhe unë I thash po mirë por unë këta njerëz nuk i njoh dhe ai prapë insistoj dhe unë i thash që nuk kam çfarë të them për këta persona që kurrë në jetën time nuk i kamë parë, dhe prokurori Salustro u nervozua dhe i ra tavolinës me dorë dhe unë i kërkova përkthyesit t’i thotë që të më lirojnë dhe të shkojë në pavijon dhe pas 5 minutave më liruan.

Dhe krejt në fund këtë po e bëjë për hir të së vërtetës dhe e di se do të më hakmerren por këtë po e bëjë për hir të së vërtetës dhe kombit tim dhe jam shumë i sigurt që të gjithë ata që janë duke dëshmuar janë të kompromentuar, të shantazhuar dhe të manipuluar nga njerëz të shërbimeve që nuk ia duan të mirën Kosovës dhe gjithë kombit shqiptarë.

I dënuari Agim Hoti
Dubravë

 

Deklarimet e mahershme të Hotit

 

Agim Hoti unë i bëra dy atentate ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova

Prishtinë, 10 maj 2012-  Agim Hoti pretendon se është autor i dy tentim atentateve ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova. Nga burgu i Dubravës, Hoti thotë se ata që bënë pazar me të për të vrarë janë Xhavit Haliti, Artan Nimani e Agron Haradinaj. Për këto pretendime thotë se ka fakte që do t’ua tregojë edhe hetuesve. Personat e përmendur, këto deklarime i quajnë shpifje.
Agim Hoti ka kryer tentim atentatin ndaj ish Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Kështu së paku thotë vetë Hoti.
Derisa po vuan dënimin e tij në burgun e Dubravës, për një atentat tjetër, ndaj Anton Berishës, ish-shefit të Autoritetit Rregullativ të Telekomunikacionit (ART), Hoti thotë se ka vendosur t’i hedhë në shesh të gjitha ato që ka bërë pas përfundimit të luftës në Kosovë.
Në bisedë telefonike nga burgu për Express, Hoti pretendon se përveç atentatit që ka kryer në vitin 2007 ndaj Anton Berishës, ai vetë ka kryer edhe dy sulme të tjera, njërin në vitin 2004, e tjetrin një vit më pas. Të dy këto tentim atentate ndaj ish-Presidentit Rugova.
Hoti pretendon se në këto raste nuk ka qenë i vetëm.
Që të dy sulmet ndaj ish-Presidentit, ai thotë se i ka kryer me urdhër të Xhavit Halitit, aktualisht deputet dhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, Artan Nimanit, profesor në UP si dhe Agron Haradinajt i cili punon në PTK.
Hoti pretendon se për këto punë, ka marrë 5 mijë euro në janar 2004.
“Unë jam ai i cili e kam gjuajtur bombën më 12 mars të vitit 2004, në oborrin e shtëpisë së Ibrahim Rugovës, me urdhër të Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”.
Por ata të cilët i akuzon ky i burgosur se e kanë paguar për të kryer një veprim të tillë, Hotin e quajnë vetëm një njeri që është i sëmurë mentalisht.
Pavarësisht kësaj, Agim Hoti me bindje të plotë pretendon se këta të dy persona, bashkë me Xhavit Halitin, janë të vetmit që e kanë paguar atë për të dy tentim atentatet ndaj ish-Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova.
“Unë e kam kryer atentatin e parë në vitin 2004 ndaj Rugovës. E kam gjuajtur bombën në shtëpinë e tij, me urdhrin e atyre që i përmenda”, thotë Hoti.
Më tej, ai deklaron se sulmin tjetër që ka ndodhur një vit më pas ndaj ish-Presidentit e ka kryer vetë, dhe me të njëjtit urdhra nga të njëjtit njerëz.
“E kam ndrequr dinamitin dhe e kam instaluar në një kontejner. Jam ulur në një qebaptore kinse për të ngrënë dhe me teledirigjues është aktivizuar, kur makina e tij ka kaluar andej”.
Madje ai thotë se për të gjitha këto që thotë, ka dëshmi. “I kam të gjitha mjetet elektronike, kapsulat me të cilat është dirigjuar bomba, e të gjitha i kam”, thotë Agim Hoti.
Artan Nimani
“Në parking poshtë hotel Grandit, jam takuar me Artan Nimanin, i cili m’i ka dhënë të hollat për ta blerë topin e dorës. Prej asaj kohe e kam ruajtur Presidentin te varri i dëshmorit Afrim Vitia, rrugës për në ‘Velani’”, thotë ai.
E pas shumë dështimeve dhe presioneve që Hoti thotë të ketë pasur, tregon se e kanë detyruar ta instalojë bombën te ndërtesa e “Sllovenia Sportit” në Prishtinë.
“Një ditë para se Rugova të takohej me Solanën, unë kam shkuar në këtë pjesë të qytetit dhe kam bërë përgatitjet”, pohon Hoti.
“Për krejt këto i kam marrë 5 mijë euro. Jam paguar vetëm për sulmin e parë dhe për sulmin e dytë nuk jam paguar kurrë, pasi më kanë thënë se nuk e kam kryer punën deri në fund”, thotë Hoti, duke shtuar se të gjitha këto që thotë, u qëndron prapa dhe ka vendosur t’i bëjë publike vetëm për një arsye.
“Të gjitha kanë përfituar në kurriz timin. Kanë marrë miliona me thasë që Agron Haradinaj i ka sjellë nga Suedia, derisa unë po kalbem në burg”, thotë ai.
Ai këto pretendime për të cilat thotë se ka fakte, ka vendosur t’ua thotë edhe hetuesve.
Kjo nuk hera e parë që Agim Hoti përmend emrat e Agron Haradinajt e Artan Nimanit se kanë qenë personat kryesorë që kanë porositur vrasje me pagesë.
Madje Artan Nimani në vitin 2007 është paraburgosur për shkak të tentim atentatit ndaj Anton Berishës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...