Published On: 28 Dhjetor, 2015
Bota |

Krimet e Luftës: Japonia i kërkon falje Koresë Jugore

Japonia i ka kërkuar falje Koresë së Jugut, për të ashtuquajturat “Gratë e rehatisë”, të cilët u detyruan nga ushtarët japonezë të bëjnë prostitucion.

Nga viti 1938 qindra gra nga Korea e Jugut u dhunuan sistematikisht për të arritur kënaqësitë epshore ushtarët japonezë, shteti i të cilit prej 1910 deri në 1945 kishte kolonizuar gadishullin. Kërkim falja ka qenë edhe arsyeja e tensionimit të marrëdhënieve mes dy shteteve.

“Shteti japonez do u dhurojë rreth 7,6 milion euro organizatave nga Korea e Jugut, që merren me rihabilitimin e familjeve të dhunuara,” shkruajnë mediat ndërkombëtare përcjell Bota sot.

Lajmi u bë i ditur gjatë takimit mes ministrit të jashtëm të Koresë Jugore, Yun Byung Se dhe kolegut të tij japonez në Seoul. Kjo pritet të përmisojë marrëdhëniet e dy shteteve dikur kundërshtare, tani mike të perëndimit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...