Published On: 21 Janar, 2016

Kreu i PS-së së Matit, Agron Malaj, ish-gardisti i akuzuar për “21 janarin” që u prezantua nga Taulant Balla /VIDEO

Nënkryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla ka prezantuar vetë drejtuesin e ri politik të PS për këtë rreth, juristin Agron Malaj. Ajo që bie në sy është emri i ri i socialistëve matjanë, një emër shumë i lakuar për ngjarjen më të fortë politike të viteve të fundit, 21 janarin e vitit 2011 kur nga plumbat e Gardës së Republikës, u vranë katër protestues socialistë në mes të bulevardit përballë kryeministrisë e ku Malaj ishte pjesë e grupit të zjarrit.

Ai ka qenë komandanti i njësisë speciale të Gardës në datën 21 Janar, i shkarkuar nga Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri në tetor 2013, vetëm një javë pas ardhjes në krye të kësaj ministrie dhe ku ka pasur shumë seanca gjyqësore për rikthim në vendin e punës. Malaj ka drejtuar dhe degën e CEZ apo siç njihet tani, OSHEE për pesë rrethet veriore me qendër Burrelin.

Në shkurt 2014, teksa është emëruar në detyrën e drejtuesit të CEZ për divizionin e Veriut, Agron Malaj përpos kontestimeve për këtë detyrë u përfol si njeri i emëruar me ndërhyrjen e deputetit tashmë të përjashtuar të PS dhe në arrest shtëpiak për dëshmi të rreme, Tom Doshi.

Por asokohe u shuan të gjitha debatet, duke e evidentuar faktin se ishte emëruar në atë detyrë nën etiketën e njeriut të fortë dhe të zbatimit të ligjit. Gjë që u vërtetua me rritjen e nivelit të arkëtimeve dhe uljen e nivelit të vjedhjeve të energjisë në këtë zonë, e evidentuar në raportin e drejtuesve të CEZ, tani OSHEE.


Përplasja

Në dëshminë e tij të dhënë në 11 korrik 2012 para gjykatës së Tiranës Agron Malaj i ka dhënë përgjigje pyetjeve të prokurorëve, avokatëve dhe gjyqtarëve. Ai ka pohuar se në 21 janar 2011 kanë qëlluar, por duke respektuar rregulloren e Gardës dhe ligjin për përdorimin e armëve të

zjarrit. “Detyra ime është komandant seksioni i Njësisë Speciale të Gardës. Më 20 janar mora urdhër nga komandanti i Njësisë Speciale për protestën. Mora planin e masave nga Alfred Ahmetcenaj. Mora dijeni mbi planin e vendosjes së efektivëve të mi për 21 janarin.

Me marrjen e urdhrit kam rreshtuar efektivët. Kam bërë njohjen e detyrës përciptazi. Më pas shkova në zyrë dhe bëra planin e vendosjes sipas idesë së komandës eprore. Mora masa nga kompletimi me armatim, uniformë dhe mjete speciale që më duheshin. Bëra ndarjen e grupit. Bëra dhe planin e masave për efektivin tim”, deklaronte asokohe para drejtësisë Malaj, që nuk ka qenë nën akuzë, por thjeshtë me cilësinë e dëshmitarit të ngjarjes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...