Published On: 23 Qershor, 2016

Kreu i Komunës ka larguar komplet përgjegjësinë për vdekjen e dy fëmijëve

Kreu i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti e ka larguar komplet përgjegjësinë për vdekjen e dy fëmijëve. Ai ka thënë se kompania që ka gërmuar është dashur të marrë leje nga Ministria ndërsa nuk ka pranuar përgjegjësinë morale për rastin.

Ahmeti këto deklarime i bëri nga vendi ku ndodhi tragjedia në të cilën u mbytën dy fëmijë, vëlla e motër, në afërsi të fshatit Llukar.

“Ne diskutuam me hetuesinë. Ata janë duke i shqyrtuar të gjitha pistat. Kompania që ka gërmuar këtu është dashur të ketë leje nga ministria përkatëse, por tash jemi duke pritur vendimin e hetuesisë”, tha Ahmeti.

“Përgjegjësinë morale e penale duhet ta bartin ata që e kanë bërë këtë”, citon Gazeta Express, të ketë deklaruar Kryetari Ahmeti.

Ndryshe, një banor i kësaj lagje, pas tragjedisë, para mediave tha se Komuna e Prishtinës ishte e paralajmëruar për rrezikun që mund të shkaktojë gropa e mbushur me ujë në këtë lagje, si pasojë e gërryerjeve të zhavorrit, por sipas Avdyl Hysenit, ata u injoruan duke u thënë se janë përkrahës të Isa Mustafes – ish-kryetar i Prishtinës.

Nga pakujdesia dhe neglizhenca e Komunës, para disa javës, në Prizren, në një tragjedi pati humbur jetën edhe një 3 vjeçare, pasi ishte zënë nën gërmadhat e shembjes së një shtëpie në pjesën historike të këtij qyteti. Reagimet për këtë ishin nga më të ndryshmet, madje u kërkua edhe dorëheqja e kryetarit të Komunës dhe dy ministrave të Qeverisë. /GazetaExpress/.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Eshte ma shume se turp qeky rast tragjik te kumunikohet
  me qellime politike Separi shprehi dhembje te thelle
  per humbjen e dy jetve vocerrak U shprehi ngushllime
  familjarve dhe zoti ua lehtesofte dhimbjen Qytetaret
  eshte dashte ta lajmerojne policine per ket grope kobi
  Dhe policija me urgjence te jete te gropa dhe te thrret
  ndonje firme qe ta siguroj ate grope Ti behet fletedenoncim firmes qe ka hape gropen dhe e ka lane te pa siguruar Ajo firme te ngarkohet me te gjitha shpenzimet
  Plus lende tja dergojne gjykates per pune qe paraqet rrezik
  Pra policija i ka kompetencat per te vepru Jo vala u ankuem ne komune Te ndodhe nje rast i tille ne gjermani
  firma njeket si vrastare e qellimt !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...