Published On: 15 Janar, 2016

Krejt çka ndodhi sot në Reçak, 17 vjet pas masakrës (Video)

17 vjet pas masakrës së Reçakut, ish-ambasadori i OSBE-së, William Walker, erdhi në Kosovë. Për rolin e tij në ndërkombëtarizimin e kësaj masakre, ish-ambasadorit Wolker iu vendos edhe shtatorja në afërsi të kompleksit memorial në Reçak.

Homazhe kanë bërë edhe krerët institucionalë të vendit. Ai tha se ndihet i kënaqur që kjo ngjarje e rëndë e Reçakut përkujtohet në këtë mënyrë.

“Unë sot kur e shoh Kosovën dhe mendoj për Kosovën e shoh se Kosova është pak sa e humbur sa i përket të ardhmes, ndoshta e ka një lloj depresioni të pranishëm. Unë do të kisha dëshirë që këto të mund të tejkaloheshin. Prandaj në çdo përvjetor kur vij, kur i shoh njerëzit në përkujtim të masakrave mendoj këto ngjarje duhet të shërbejnë që populli ri dedikohet, të rizotohet për atë që ka kërkuar”, tha ish-ambasador i OSBE-së, raporton KTV.

Ndërkohë, e para e vendit, e cila edhe e ka vënë gurthemelin e shtatores së William Walker, ka shfrytëzuar këtë përvjetor për të folur për situatën në vend. Jahjaga ka thënë se vetëm dialogu është mënyrë me të cilën mund të sigurohet paqja politike në Kosovë.

I pranishëm në përvjetorin e 17 të masakrës së Reçakut ishte edhe kryetari i kuvendit, Kadri Veseli. Ai ka thënë se institucionet e vendit, përveç përkujtimit për martirët, duhet të kenë edhe obligim që të punojnë rreth idealit të tyre.

Për ngjarjen që ndodhi 17 vjet më parë, në mbledhjen e qeverisë ka folur edhe kryeministri kosovar, Isa Mustafa.

Masakra e Recakut ndodhi më 15 janar të vitit 1998, ku mbetën të vrarë 45 civilë kosovarë. Pak kohë pas kryerjes së këtij akti barbarë nga forcat paramilitare serbe, fuqitë e mëdha ndërkombëtare vendosën për intervenimin e NATO-s në Kosovë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. gonja thotë:

    Sa here kujtoj Recakun martir, me kujtohet ngjarja kur kryeministri i atehershem Bajram Rexhepi kishte shkuar ne Recak me rastin e nje pervjetori te masakres. Bisedonte me fshataret, u premtonte atyre se do ti ndimonte do ti mbeshteste dhe se pushteti gjthmone do te ishte me ta. Ia dha doren nje gruaje plake (nuk di nese kjo grua fisnike dhe burrorore eshte ende ne jete) dhe i tha: ” Neve u kemi ndihmuar dhe do tu ndihmojme vazhdimisht”, tha kryeministri. Nena plake, qe kriminelet serbe i kishin vrare te shoqin dhe dy djemet e saj vazhdimisht e shikonte fytyren e Ktyeministrit Rexhepi, ne syte e saj shihej mellefi, urrejtja dhe refuzimi i nje nheriu qe po genjente, qe nuk po e thoshtevte verteten, sepse Kryeministri nuk u kishte ndihmuar, se pushteti qe ai udhehiqte i kushte lene pasdore qytetaret e Recakut, ajo qe po thoshte Bajram Rexhepi nuk ishte e vertete dhe plaka, me zemervte plaste, shikonte burrin dhe nuk u besonte syve, si mubdet njd burre ne diten me diell, para gjithe nhe morie njerezish te genjeje dhe as cerpikun e syrit te mos e levize, te genjeje dhe te te shikoje drejt ne sy, te rreje e te mos skuqet fare. Nena nga Recaku e shikonte dhe cuditej si eshte e mubdur qe nje burre te rreje ashiqare dhe kur ky burre eshte Kryeminister i nje shteti, i nje populli cudia, stepja, shqetesimi eshte me i madh. Kur rren kryeministri, rren edhe ministri, rren edhe zyrtari me ulet, rren edhe kryetari i komunes, rren edhe deputeti, genhen, genjen, genjen, rren, rren, rren…. Nena plak shikon kryeministrin dhe nje moment shperthen: Po valla, na ke nimue boll, na e ke q… nanen – dhe nana nga Recaku largohet nga Kryeministri, sikur kur dikush qe largohet nga personi i infektuar me semurjen e zgjebes. Nena e tha ate qe e kishte bluar ne mendjen e saj dhe dukej se shperthimi i saj sikur e qetesoi paksa. Zemra e saj ishte e plagosur, kishte humbur me te dashurit e saj dhe kur nje pushtetar aty afer saj flet gjepura, kjo nuk mund te duroje, shperthen dhe Kryeministrin e ben per pese pare. Por, Kryeministri edhe pas kesaj, nuk skuqet, nuk turperohet sepse ka nje dore njerezish qe nuk e dine cfare eshte turpi, cfare eshte marrja, cfare eshte poshtrimi dhe denigrimi.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...