Published On: 5 Shkurt, 2016

Krasniqi: Mustafa flet me gjuhë të nepërkës

  • Ish-kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi është shprehur i bindur se duke garuar me një listë të përbashkët opozita VV-AAK- NISMA që do të përfshinte edhe pjesëtarë të shoqërisë civile, do të dilte fituese në zgjedhje.

Duke folur për këtë në Interaktiv në KTV, Krasniqi ka thënë se ka sondazhe që tregojnë se opozita e bashkuar do të fitonte më shumë vota se sa PDK e LDK bashkë, dhe do të mund të qeveriste me vendi.

Krasniqi ka thënë që nëse megjithatë PDK e LDK i fitojnë zgjedhjet dhe e bëjnë qeverinë, opozita nuk ka më asnjë të drejtë të pengojë punën në Kuvend dhe zbatimin e marrëveshjeve me Serbinë, nëse këto dy parti fitojnë legjitimitet të ri.

Ai ka kritikuar Presidenten Jahjaga që nuk e ka marrë parasysh peticionin me mbi 200.000 nënshkrime të opozitës, dhe se ka dënuar vetëm aktet e opozitës.

Krasniqi: Gjuha e Mustafës nuk i kontribuon situatës

Pushteti dhe opozita kanë vazhduar përplasjet për krizën politike dhe gjuhën që përdorin në raport me njëra-tjetrën. Jakup Krasniqi i Nismës për Kosovën ka thënë se është i alarmuar me gjuhën që kanë përdorur sot gjatë ditës kryeministri Mustafa dhe zëvendësi i tij, Thaçi.

“Më duhet të them se është gjuhë e nepërkës kjo e Mustafës. Ai duhet të ndryshojë komunikimin në raport me opozitën dhe publikun. Duket se nuk ka këshilltarë të duhur afër tij. Kjo gjuhë nuk i kontribuon situatës “, ka thënë Krasniqi në një intervistë në Interaktiv në KTV.

Ai tha se opozita do të protestojë fuqishëm më 17 shkurt për të kërkuar largimin e qeverisë së Mustafës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...