Published On: 4 Janar, 2016

Krasniqi, ambasadori Delawie, i “pafuqishëm”!

  • Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi i është kundërpërgjigjur deklaratës së Ambasadorit Amerkian Greg Delawie i cili kishte thënë se zgjedhjet e parakohëshme nuk do të ndodhin në këtë vit ashtu siç thotë opozita por në vitin 2018. E Krasniqi thotë se datën e zgjedhjeve nuk e përcaktojnë ambasadorët, raporton gazetablic.com

Në një prononcim për Gazeta Blic, zëdhënësi Krasniqi ka vlerësuar se në vendet në të cilat funksionon demokracia, zgjedhjet bëhen nga populli dhe institucionet e vendit duke përjashtuar çdo mundësi që aty mund të kenë “gisht” edhe Ambasadorët.

“Mendojmë që në një vend demokratik, që është synim i shoqërisë sonë, datat e zgjedhjeve nuk mund t’i përcaktojnë ambasadorët por institucionet vendore dhe qytetarët. Kështu funksionon gjithkund ku ka demokraci”, ka thënë Krasniqi.

Kurse, ridiskutimin për Asocacionin se a është në përputhje me Kushtetutën apo jo, Krasniqi e sheh si të panevojshëm, pasi që sipas ti kjo gjë është e sqaruar mirë nga Gjyktat Kushtetuese.

“Mendojmë që është e tepërt të ridiskutohet nëse Asociacioni është në përputhjem e Kushtetutën apo jo. Këtë gjë e ka sqaruar Gjykata Kushtetuese. 23 nene të Kushtetutës së Kosovës shkelen nga marrëveshja e 25 gushtit”, ka thënë Frashër Kraniqi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...