Published On: 30 Prill, 2016

Kosovës i jepet rekomandimi për vizat, javën e ardhshme?

Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës shprehen të bindur se shumë shpejt Komisioni Evropian do të japë rekomandim për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, kurse njohësit e këtij procesi thonë se ky rekomandim mund të jepet gjatë javës së ardhshme.

Madje, sipas tyre, arrestimi i grupit të udhëhequr nga deputeti i deridjeshëm i PDK-së, Azem Syla, i dyshuar për krim të organizuar mund të dërgojë sinjal pozitiv te Bashkimi Evropian se institucionet e Kosovës janë duke e luftuar, seriozisht krimin e organizuar.

Sipas tyre, arrestime edhe më të mëdha mund të priten në të ardhmen, pasi ata vlerësojnë se Kosova ka ende shumë për të bërë në luftim e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Fisnik Rexhepi, këshilltar i lartë i ministrit për Integrim Evropiane, ka thënë për “Zërin” se në takimet që ministri Bekim Çollaku dhe kryeministri Isa Mustafa kanë zhvilluar në Bruksel është konfirmuar progresi i Kosovës në përmbushjen e kritereve për liberalizim.

Rexhepi ka thënë se shuam shpejt do të jepet rekomandimi i Komisionit Evropian për heqjen e vizave për kosovarët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...