Published On: 12 Maj, 2016

Kosovari me pozitën më të lartë në Evropë në arenën sportive

Astrit Hasani, i diplomuari i parë i American School of Kosova, është njëkohësisht edhe i riu i parë kosovar me pozitë të lartë në arenën sportive – përkatësisht në Federatën Evropiane të Peshëngritjes.

Gjatë Kampionatit Evropian të Peshëngritjes në Forde të Norvegjisë, më 8 Prill 2016, u mbajt edhe Kongresi Zgjedhor i Federatës Evropiane të Peshëngritjes (EWF). Në këtë Kongres, sekretari gjeneral i FPNK-së, Astrit Hasani, në praninë e 44 delegatëve, nga shtete të ndryshme evropiane, është zgjedhur udhëheqës i thesarit – pozita e tretë për nga rëndësia. Në këtë mënyrë, emri i tij listohet si nga më të rëndësishmit në këtë sport në Evropë.

Astriti njihet për përfshirjen e tij në komunitetin e sportit në Kosovë. Përveç pozitës së sekretarit gjeneral të FPNK-së, ai gjithashtu, në moshën 20 vjeçare, ka qenë kryetar i Federatës së Ping Pongut (Table Tennis) në Kosovë – duke u bërë kështu kryetari më i ri në botë në ndonjë federate sporti.

Astriti nuk ndalet duke qenë i pari, ashtu siç vazhdojnë të jenë të parët edhe shumë të diplomuar të tjerë të kësaj shkolle, në fusha të ndryshme profesionale. Ata po vazhdojnë të pushtojnë majat e suksesit, duke i treguar botës që të rinjtë tanë kanë kapacitetin, përgatitjen dhe vullnetin për të qenë pjesë e pandashme e zhvillimeve më të mëdha botërore në të gjitha fushat. /KosovaPress/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...