Published On: 27 Janar, 2016

Kosovari Ardit Ferizi del para gjykatës amerikane, akuzohet për terrorizëm

Hakeri shqiptar, Ardit Ferizi,i cili po akuzohet se ka vjedhur të dhënat personale- emrat dhe adresat- e pjesëtarëve të ushtrisë amerikane dhe ia ka dhënë grupit militant Shteti Islamik, është sjellë sot para një gjykate amerikane.
Ai po përballet me akuza për terrorizëm, raportojnë mediat amerikane, transmeton lajmi.net.
Ferizi, 20 vjeçar, është student nga Kosova që ka studiuar në Malajzi, ka dalë sot para një gjykate në Alexandria të Virginias, raporton lajmi.net.
Prokurorët thonë se kosovari është futur në databazën e ushtrisë amerikane vitin e kaluar, ku ka vjedhur dhe ia ka dërguar ISIS-it rreth 1,300 dokumente. Këto dokumente përveç që janë pronë e ushtrisë amerikane, aty janë të përfshira edhe të dhënat e disa punonjësve të Qeverisë Amerikane.
ISIS pasi kishte marrë këto të dhëna nga Ferizi, i kishte postuar informacionet online dhe kishte kërcënuar se do t’i sulmojë këta persona.
Në bazë të një flet-arresti të lëshuar nga SHBA-të, Ferizi u arrestua nga autoritetet malajziane në Kuala Lumpur shtatorin e kaluar. Departamenti i Drejtësisë në SHBA ka kërkuar ekstradimin e tij dhe më pas ai u soll në SHBA ku dhe po përballet me akuza për terrorizëm, raporton lajmi.net.
FBI-ja thotë se Ferizi të dhënat që i ka vjedhur ia ka dërguar një qytetari britanik të quajtur Junaid Hussain, i cili e quan veten Abu Hussain al-Britani. Al-Britani ishte ai që gushtin e kaluar, i kishte postuar këto të dhëna online.
Hussain është vrarë nga një dron në Siri më 24 gusht./lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...