Published On: 5 Tetor, 2016

Kosova vazhdon izolimin, Gjeorgjisë i jepet drita jeshile për vizat

BE-ja ka dhënë pëlqimin për lëvizjen e lirë të shtetasve të Gjeorgjisë pa viza, në zonën Shengen, në momentin që masat mbrojtëse futen në fuqi për të suspenduar marrëveshjen, në rast abuzimi. Një gjë e tillë Kosovës i mundësohet pasi ta votojë Demarkacionin me Malin e Zi.
 Ky lajmi për gjeorgjianët vjen në prag të zgjedhjeve parlamentare në këtë shtet, të parapara të zhvillohem më 8 tetor.

Marrëveshja e BE-së për liberalizim të vizave me Gjeorgjinë është pjesë e planeve të zgjerimit të Shengenit, dhe në procedura të hapjes nga izolimi shumë shpejt parashihen edhe qytetarët e Kosovës, të Ukrainës dhe të Turqisë, përcjell Express.

Megjithatë, shtetet anëtare të BE-së kanë paraparë se Kosova duhet ta rrisë luftën kundër krimit të organizuar dhe ta zgjidhë mosmarrëveshjen kufitare me Malin e Zi, në mënyrë që qytetarëve të saj t’u mundësohet lëvizja e lirë në zonën e Shengenit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...