Published On: 15 Tetor, 2016

Kosova synon anëtarësimin në KiE “përmes derës së pasme”

Mediumi serb “Novosti” ka mësuar se Prishtina është duke provuar në çdo mënyrë që të arrijë deri në anëtarësim në Këshill të Evropës, ndërsa “goditja” më e re, sipas këtij mediumi”, për t’iu afruar këtij institucioni evropian po përgatitet për këtë dhjetor.

Shefja e delegacionit të Serbisë në Strasburg, Aleksandra Gjuroviq, ka thënë për “Novosti” se presidenti i Komitetit Politik të Asamblesë Parlamentare në Këshill të Evropës, Danac Mogens Jensen, ka paralajmëruar se do të kërkojë që të dërguarit e Kosovës të mos jenë vetëm pjesëmarrës në seancat plenare, por edhe të shprehen për të gjitha temat.

“Kjo do ta prishte neutralitetin e Këshillit të Evropës. Do të krijonte precedent. Do të bëjmë gjithçka që të mos vijë deri te kjo pikë”, ka thënë Gjuroviq, transmeton Koha.net.

Sipas informatave të “Novostit”, plani i Kosovës është që në KE të hyjnë “përmes portës së vogël”, duke shfrytëzuar interpretime të ndryshme nga rezoluta e janarit, e cila flet për gjendjen në Kosovë.

“Aty gjendet edhe formulimi për “rritjen e bashkëpunimit në mënyrë që gjendja e rëndë e të drejtave të njeriut të monitorohet nga afër në Kosovë dhe të përmirësohet”. Por disa e kanë interpretuar këtë si një thirrje ndaj deputetëve për të hyrë në Kuvend”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...