Published On: 5 Mars, 2016

Kosova sot është krenare me heroizmin e madh të familjes Jashari

  • Në 18 vjetorin e rënies heroike të komandantit e UÇK-së Adem Jashari dhe familjes së tij.

 Haki Latifi

Adem Jashari dhe familja e Jasharajve janë bërë tash Simbol i qëndresës mbarëshqiptare, por edhe vet Adem Jashari ishte simbol i kësaj familjeje.

Sot kujtojmë me krenari dhe pietetin me te lartë Adem Jasharin, komandantin e Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës dhe familjen Jashari, për sakrificën dhe shkrirjen e tyre sublime për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Simbolika e tij sot zë një vend me rëndësi në prizmin e institucioneve shtetërore, bile edhe pse mos të themi se zë njërin ndër vendet më të rëndësishme e më të mëdha në historinë tonë kombëtare. Kosova sot është krenare me heroizmin e madh të familjes së Kryekomandantit të UÇK-së Adem Jasharit. Sepse, ata u bënë kurban të çështjes madhore kombëtare, qëndruan si burrat jo vetëm ata, por edhe fëmijët e gratë e fisit. Ademi, Hamza e Mixha Shaban me nipa e mbesa mbajtën frontin e luftës me Serbinë tri ditë e tri netë të gjata.

Me rënien e Komandantit Adem Jasharit, trimat e Lirisë u forcuan dhe u shtuan çdo ditë, qindra vullnetar nga mbar Drenica, viset tjera te Kosovës dhe nga Diaspora, erdhën dhe u përkulën pran varrit të ADEM JASHARIT, u betuan se luftën do ta vazhdojnë, dhe se amanetin e Komandantit do ja qojnë në vend.

Themelet e lirisë së Kosovës janë në Drenicë, në Dukagjin, në Llap e Gollak, në Karadak, Has e Pashtrik, në Koshare e Përdrini, në Lumë e në Sharr e në të gjitha viset e Dardanisë antike.

Presidenti i Republikës së Kosovës Dr. Ibrahim Rugova kishte shpallur tri ditë zie në nderimin dhe respektin më të lartë shtetërorë  për komandantin Adem Jasharin dhe bashkëfamiljarët e tij heronjtë e dëshmorët e tjerë.

Lavdi jetës dhe veprës së Komandantit të UÇK-së ADEM JASHARIT dhe gjithë familjes Jashari!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...