Published On: 30 Shtator, 2016

Kosova përforcohet me një portier nga Bosnja

Portieri nga Bosnja dhe Hercegovina, Adis Nurkoviç, tash e tutje do të jetë pjesë e Përfaqësueses së Kosovës.

”Ka ardhur ftesa, më 2 tetor jam në Kosovë për t’iu bashkuar përfaqësueses. Mendoj që edhe leja e FIFA-s ka ardhur, pasi kam marrë ftesën. Do të thotë shumë për mua që do t’i bashkohem Kosovës dhe mezi po pres që të bashkohem me ekipin”, ka thënë Nurkoviq për medie.

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK), kishte bërë kërkesë para muajit shtator në adresë të skuadrës boshnjake NK Travnik, për portierin 30 vjeçar Adis Nurkoviç. Mirëpo, ai nuk ishte grumbulluar sepse kërkesa e tij në FIFA nuk ishte aprovuar brenda një kohe afatshkurtër. Nga letra që i është dërguar skuadrës së Travnikut nga FFK-ja, është kërkuar që ai të jetë i lirë nëse aprovohet kërkesa nga ana FIFA-s për ndryshimin e shtetësisë deri më 2 shtator..

kerkesa

”Nëse mund ta përfundojmë procesin në FIFA deri më 2 shtator, në përputhje me rregullat e FIFA-s. Ne, duam ta ftojmë lojtarin tuaj Adis Nurkoviç që të bëhet pjesë e ekipit tonë”, shkruhej ndër të tjera në letrën e dërguar nga FFK-ja.

Madje, sipas një raporti të publikuar me datën 30 gusht në gazetën boshnjake ”Sportsport.ba”, Nurkoviç ishte ftuar nga trajner Albert Bunjaku për ndeshjen e parë kundër Finlandës në kuadër të Grupit I, e cila është zhvilluar më 5 shtator. Gjithashtu, në raport thuhej se Nurkoviçit i duhet të ndryshojë shtetësinë, si dhe rregullimin e dokumentacionit të nevojshëm.

Nurkoviç ka lindur më 28 prill të vitit 1986 në Velika Kladusha të Bosnjës dhe Hercegovinës. Me Bosnjën është grumbulluar tri herë, duke përfshirë këtu kualifikimet për Kampionatin Botëror ”Afrika e Jugut 2010”, por ka luajtur vetëm 27-të minuta në miqësoren kundër Iranit më 12 gusht të vitit 2009. Njëherish, paraqitja e tij kundër Iranit, është e fundit me fanellën e Bosnjës dhe Hercegovinës.

Përveç skuadrës aktuale të Travnikut ku edhe është duke u aktivizuar, Nurkoviç ka bërë karrierë edhe tek skuadrat NK Jedinstvo Bihaç, NK Slavonija Pozega, FK Krajina Cazin, Cibalia Vinkovci, NK Slaven Belupo dhe NK Çelik./GazetaFjala/ /Gëzim Olluri/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...