Published On: 18 Mars, 2016

Kosova nuk është Vojvodinë!

Prof. Dr. Mehdi Hyseni

Në Kosovën shqiptare nuk ka DIASPORË SERBE, por një minoritet-mbetje e populllatës së dikurshme kolone serbo-malazeze prej 6%(1912- 2016), që nuk ka asnjë të drejtë ligjore të hapë vendvotime për zgjedhje të Serbisë sikurse gjatë 100 viteve të shkuara, kur Kosova ishte koloni e Serbisë (1912-1999).

Lejimi i mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare ose lokale të Serbisë në Kosovë, do të thotë se Kosova është ende pjesë e territorit të Serbisë, ashtu sikurse është Vojvodina, njësi autonome politike dhe territoriale e Republikës së Serbisë.

Mirëpo, Kosova nuk mund të futet në të “njëjtin thes” juridiko-politik dhe kushtetues me Vojvodinën si pjesë e Serbisë, sepse, që nga 17 shkurti 2008 është shtet i pavarur dhe sovran, që do të thotë se është vetëm një shtet fqinjë i Serbisë, sikurse Kroacia, Hungaria, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia dhe Bosnja e Hercegovina.

Prandaj, nuk ekzisotn kurrfarë baze ligjore, që Serbia të organizojë zgjedhje të saj në Republikën e Kosovës (edhe pse Beogradi nuk e njeh Kosovën si shtet as de fakto e as de jure. Ky është problem i Serbisë, jo i Kosovës), sepse kjo do të nënkuptonte VETËMOHIMIN-DORËHEQJEN E VULLNETSHME nga shteti i pavarur dhe sovran i Republikës së Kosovës. Kjo është domethënia politike dhe juridike e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë- “Kosovo je Srbija”!?

Mjaft më, ky cirk politiko-juridik 17-vjeçar i qeverive të Kosovës, duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë-s’ka zgjedhje të Serbisë në Kosovën e pavarur dhe sovrane!
Nëse qeveria e Kosovës lejon zgjedhjet parlamentare të Serbisë në Kosovë në prill të këtij viti (2016), atëherë, s’ka asnjë dyshim se ajo e njeh pushtetin shtetëror kolonial të Serbisë në Kosovë.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Oj lopooooo thotë:

  Oj gjojooo, a po fol per drejtesi apo pee force. .? Ne kete planete ka vetem force edhe forca e percakton drejtesien. Pik. Pra nese ke foerc qija komplet nonen komplet serbise edhe kthej krejt trojet e okupuara nga shkavellat. Nse ski force qije bylbyl nonen tone more qenef i sllobenise….kishe po qkruj per drejtesi!,,!!,!,!,. Deri sot qdo shtet u krijua memforce, edhe asnjo memdrejtesi. Pik….TQQNNG.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Hasan thotë:

  Plotësisht keni të drejt Prrof. dr. Mehdi, me diten e shpalljas së pavarësisë Kosova është shtet i pavarur dhe i pnjohur me mbi 100 shtete te botës. Vullneti i popullit tani dihet nuk do koment ! Ndërsa Udheheqesit Kosovarë analfabet këtë fare se kuptojn ,me rendesi është që ata te jeton shumë mirë , kan bërë pasuri te tepërta nga kurrizi i e taksapaguest ,jan bërë milioner me Grabitje e uzurpime … Asesesi nuk lejohen zgjedhjet e serbis brenda teritorit te Kosovës! Këte duhet te kete te kjart Beogradi njëhere e pergjithmon JO Zgjedhje !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...