Published On: 3 Maj, 2016

Kosova në UEFA/ Një komb, dy kombëtare

Shqiptarët do të kenë dy Kombëtare në Europë. UEFA pranon aplikimin e Kosovës për tu bërë anëtare me të drejta të plota në këtë organizatë.

Në votimin e mbajtur sot, 28 vende votuan pro , 24 kunder dhe 2 abstenim.

Kosova tani do të jetë pjesëmarrëse në eleminatoret e Kampionatit të ardhshëm Evropian si dhe skuadrat e saj do të jenë pjesëmarrëse në turet e Ligës së Europes dhe Kampionëve.

Pas 10 ditësh Kosova do të aplikojë dhe për anëtarësimin në FIFA, ku mund të marrrë pjesë në Botërorin e ardhshëm që do të zhvillohet në Rusi.

Në përfundmin kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës ka falenderuar të gjitha shtetet që kanë votuar pro anëtarësimit të Kosovës në UEFA.

Është duke u zhvilluar në Budapest Kongresi i UEFA-s, ku do të votohet për pranimin e Kosovës në UEFA.

Në pikën 7-të të rendit të ditës ishte propozimi për ndryshimin e statutit sipas të cilit Kosova megjithëse nuk është anëtare e OKB-së mund të anëtarësohej në UEFA, por gjatë votimit vetëm 33 shtete votuan pro, 20 kundër dhe 1 abstemin. Sipas statuit të UEFA-s ndryshimi i këtij neni duhej të merrte 36 vota pro.

Ndërkohë mediat në kosovë duke ju referuar burimeve në Federatën e Futbollit thonë se UEFA ka gjetur një hapësirë ligjore për ta anëtarësuar Kosovën. Në rendin e ditës anëtarësimi i Kosovës është parashikuar si pika e 10-të.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...