Published On: 3 Maj, 2016

Kosova në UEFA, lajmi bashkon politikën shqiptare

Lajmi i pranimit të Kosovës në institucionin më të lartë të futbollit botëror bashkoi shqiptarët në të gjithë trevat, por edhe në mbarë diasporën. Por ky lajm duket se bëri bashkë edhe përfaqësuesit më të lartë të politikës në vend.

Fillimisht ishte kreu i ekzekutivit Rama ai që postoi i pari në rrjetet sociale.

“K❤sova në UEFA! Urime vëllazërore dhe një big like gjithë atyre që punuan për këtë arritje kaq të rëndësishme,‪‎Forca Kosovë”, shkroi Rama.

Më pas ishte kryetari i Kuvendit, Ilir Meta që shprehu urimet për Kosovën pas anëtarësimit në UEFA. Në mesazhin e tij të urimit, Meta e ka cilësuar vendimin e marrë gjatë Kongresit të Zakonshëm të UEFA-s në Budapest si një sukses historik, jo vetëm në aspektin sportiv.

“Sot është një ditë e shënuar për Kosovën, pasi anëtarësimi në UEFA është një sukses historik për futbollin kosovar. Gjithashtu, ky vendim shënon një progres të jashtëzakonshëm edhe në drejtimin të integrimit të mëtejshëm të Kosovës në organizmat më të rëndësishme ndërkombëtare. Urime më të përzemërta dhe të ngrohta Kosovës për këtë ditë historike!”, tha Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta në mesazhin e tij.

Nuk kishte sesi të mungonte në këtë atmosferë festive kreu i PD-së, Lulzim Basha.

“Lajmi i mirë dhe i gëzueshëm për çdo shqiptar: Federata e Futbollit e Kosovës anëtarësohet në UEFA! Urime Kosovë”, shkroi Basha.

Në pak kohë vonesë erdhi dhe urimi i kreut të Shtetit Bujar Nishani.

“Urime Kosovës. Një vlerë më shumë për të gjithë Evropën”, shkruan Nishani.

Ish- kryeministri Sali Berisha e quan anëtarësimin e Kosovës në UEFA fitore të kombit shqiptar.

“Një arritje historike për Kosovën!

Të dashur miq, sot Republika e Kosovës u bë anëtare me të drejta të plota në UEFA. Kjo është një fitore e vërtetë për futbollin, sportin dhe mbarë Kosovën dhe kombin shqiptar. Anëtarësimi i Kosovës në UEFA është vlerësimi i madh i futbollit evropian për futbollin e Kosovës.

Me këtë rast, uroj që ky akt historik të frymëzojë shqiptarët për të ecur të vendosur drejt realizimit të ëndrrës së shqiptarëve; një komb, një ekip futbolli, që ka si armik të vet mafien transnacionale. Urime Kosovës për arritjen historike”, shkroi ish- kryeministri Berisha.

Ndërsa ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati e konsideroi si një sukses pozitiv dhe si një mundësi e re për Kosovën për t’i dëshmuar Evropës magjinë e futbollit.

“Një sukses më shumë se sportiv anëtarësimi i Kosovës në UEFA. Një mundësi e re për Kosovën për t’i dëshmuar Evropës magjinë e futbollit. Suksese Federatës së Futbollit të Kosovës drejt hapit të radhës, anëtarësimit në FIFA”, shkroi Bushati.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...