Published On: 4 Qershor, 2016

Kosova i gëzohet fitores së parë “zyrtare”… edhe me 10 lojtarë

Kombëtarja e Kosovës ka arritur të marrë fitoren e parë që pas anëtarësimit me të drejta të plota në FIFA dhe UEFA. Përfaqësuesja e Albert Bunjakit ka mundur me rezultatin 2-0 Ishujt Faroe në takimin e luajtur në Frankfurt.

13321626_10153692704297759_7824029910802923569_n-470x319

Skuadra kosovare dominoi ndeshjen, duke krijuar disa mundësi shënimi, por pa arritur të gjente rrugën e rrjetës. Situata u komplikua disi në minutën e 37, kur Bersant Celina u ndëshkua me karton të kuq pas një reagimi ndaj kundërshtarit që i kishte kryer një faull të rëndë. Por para fundit të pjesës së parë, edhe pse në inferioritet numerik, Kosova gjeti golin e avantazhit me anë të Bunjakut, i cili shënoi me kokë në minutën e 44-t.

Kosove-Ishujt-Faroe-470x298

Pjesa e dytë foli më shumë për Ishujt Faroe, të ndihmuara nga superioriteti numerik. Por Kosova mbrojti mjaft mirë rezultatin dhe pasi Peterson u ndëshkua me karton të kuq në radhët e ekipit kundërshtar kur shënohej minuta e 80, filloi të shihte përsëri drejt sulmit. Goli i dytë u realizua nga Elbasan Rashani, i cili vulosi rezultatin përfundimtar 2-0 në minutën e 4 shtesë të takimit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...