Published On: 14 Janar, 2016

Kosova hap konsullatë në shtetin e Iowa’s, pritet të dërgohet një diplomat

  • Për herë të parë në historinë e Iowa’s do të hapet një konsullatë diplomatike e një shteti të huaj. Republika e Kosovës po planifikon ta vendosë një konsullatë në qendër të Des Morines, këtë muaj, për ta bërë hapjen e madhe të zyrës më 29 janar

Kim Heidemann, drejtoreshë ekzekutive e Iowa Sister States, thotë se Kosova ka ambasadë vetëm në Washington D.C dhe një konsullatë tjetër në New York.

“Jemi duke bërë vërtet hap të madh në lidhje me marrëdhëniet ndërkombëtare”, thotë Heidemann.

“Normalisht, vendet do të hapnin konsullatë në Chickago, ndërsa fakti që e kanë kaluar Chickagon për të ardhur në Des Morines, në Iowa, vërtet tregon diçka për punën që po bëjmë këtu”.

“Ky veprim është tepër historik”, ka thënë Heidemann meqenëse kjo konsullatë do t’i hapë rrugë për zgjerimin e marrëdhënieve dhe ofrimin e mundësive për partneritet më të thellë.

“Ky do të jetë vendi ku qytetarët e Iowa’s, kompanitë e vendit, dhe kushdo qoftë që dëshiron të dijë më shumë për Kosovën dhe atë që Kosova ka për të ofruar, mund të shkojnë dhe ta vizitojnë këtë konsullatë”, thotë Heidemann, raporton Radio Iowa, transmeton Gazeta Express.

“Do të ketë shumëllojshmëri të shërbimeve që ata do t’i ofrojnë”.

Ajo thotë se Kosova zgjodhi Iowa për konsullatën e saj për shkak të lidhjeve të forta civile dhe ushtarake. Marrëdhënia filloi në vitin 2011 kur Garda Kombëtare e Iowa bëri partneritet me Forcën e Sigurisë së Kosovës, ku kjo marrëveshje u nënshkrua nga guvernatori i Iowa’s dhe Presidenti i Kosovës në vitin 2013.

Zyra e konsullatës do të jetë relativisht e vogël, rreth një mijë metra katrorë, por Heidemann thotë se puna dhe ndikimi do të jenë të mëdha.

“Fillimisht stafi do të vijë nga ambasada e Kosovës në Washington e pastaj do të vijë dikush për qëndrim permanent”, thotë Heidermann, duke shtuar se madje pas ca muajsh do të shtohet edhe një person i dytë për këtë konsullatë.

Konsullata do të jetë më lokacionin e njohur si Saddlery Building, në kryeqytetin Des Moines, sheshi historik i Gjykatës së Qarkut, raporton Radio Iowa, transmeton Gazeta Express.

Iowa ka marrëdhënie të binjakëzuara me tetë shtete të tjera, rajone ose krahina në të gjithë globin. Heidemann shpreson se ky do të hapi i pare i cili do të vazhdojë me hapje të shumë zyreve të tjera diplomatike në Iowa.

Përktheu: Morena Kokollari

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...