Published On: 12 Shkurt, 2016

Kosova është burgu i kryegardianëve të kartelit PDK-LDK!

Nga Beqë Cufaj

 

Të jetë një teori konspiracioni? Edhe mundet. Sepse çfarë nuk është teori konspiracioni në Kosovë. Në mesditë ritransmetohet intervista e Hashimit dhënë të përjavshmes së njohur austriake “Profil” ku ky, Hashimi, ankohej shumë. Aq shumë saqë me nostalgji kujtonte edhe kohën e Titos kur udhëtohej pa viza. Disa orë më vonë, përfaqësuesja e vendit që s’po don të jep dritë të gjelbërt për liberalizimin ngushëllonte popullin e Kosovës. Nuk mund t’ua them se kur do ta merrni rekomandimin. Shpresoj deri në fund të vitit. Por edhe pastaj duhet pëlqimi nga krejt vendet e BE-së. Dhe ky proces pokështu merr disa muaj kohë. Nuk mund ta quajmë përgjigje ndaj deklaratës së Hashimit. Sepse do të ishte teori konspiracioni. Shumë më tepër Viets iu përgjigj krejt rrenave që popullit, qytetarëve të Kosovës ua shitën tash një vit e 3 muaj prejse janë në pushtet. Që së shpejti dhe së shpejti, dhe sërish së shpejti… do të mund të udhëtojnë pa viza drejt Europës. Kur e morën pushtetin. Kur u dolën nga Kosova dimrin e kaluar 50.000 njerëz. Kur ia nisën qysh në vjeshtë ta festojnë liberalizimin (si UNESCO-n!). Kur i kërcënoheshin Evropës. Isa me mosëudhëtim. Hashimi me protesta para Ambasadave. Kur erdhi shkresa nga Brukseli dhe e shitën si “fitore”. Dhe në fundvit bile edhe uronin njëri-tjetrin e qytetarët për liberalizimin.

Në mënyrë që tashti në prag të messhkurtit kur edhe do të festohet përvjetori i tetë i pavarësisë të bëhet e qartë. Izolimi për të cilin flet Hashimi (Isa ka hequr dorë fare nga kjo temë). Dhe shpresat për të cilat flet Viets.

Cila pra është arsyeja pse BE përgjithësisht dhe Gjermania veçanërisht po e ndalin Kosovën të mos lëvizë e lirë e pa viza drejt Europës?

Pa teori konspiracioni: nëse flasim me shefin e resorit, Bekën, për vizat, do të thoshte, nuk janë plotësuar edhe dy kushte.

Pa teori konspiracioni: Evropa dhe sidomos Gjermania i ka analizat e sakta. Në to është e shkruar me të zezë në të bardhë që korrupsionin e krimin Kosova e ka në shkallën më të lartë në Ballkan. Dhe bomba sociale me papunësinë e lartë, me masën e të rinjve të paperspektivë do të nisnin një stuhi njerëzish prej jo më pak se 300.000 qytetarëve nga Kosova drejt Evropës. Dhe sidomos Gjermanisë. Për të ikur nga burgu që i thonë Kosovë dhe ku kryegardianë janë Hashimi me Isën dhe kartelin PDK-LDK. Sepse gjithkund në Evropë ku ka koalicione të mëdha dmth. edhe bashkim forcash për punë të mëdha shteti. Siç janë në Austri apo Gjermani. Por në Kosovë Koalicioni PDK-LDK është Kartel për punësim dhe dhënie tenderash.

Pa teori konspiracioni: Kosovën e presin sfida afatshkurtëra (lexo: akute) siç është zgjedhja e Presidentit, protetstat e 17 Shkurtit, jostabiliteti i Kartelit PDK-LDK, aktakuzat që Gjykata Speciale do t’i ngrejë në pranverë- më së largu verë të këtij viti. Krejt këto parametra të rëndësishme të cilat mund të jenë shkaqe a shkase për trazira të mundshme janë edhe një faktor që s’e lejojnë lejen e udhëtimit të Qytetarëve të Kosovës jashtë vendit- pa viza.

Pa teori konspiracioni: shtetet e perëndimit dhe sidomos Bashkimit Europian i kanë çuar duart nga Kosova. E shohin si një larje të duarve. Njëra pastron tjetrën. Perëndimi dështoi me dhe në misionet ndërkombëtare (OKB e Eulex) por për këtë i “dhuroi” Kosovës pavarësinë.

Dhe e la atë vet. Që të ballafaqohet me kastat e korruptuara politike.

Do të jetë qytetari i Kosovës ai i cili edhe më së paku një vit e gjysmë deri në dy vite (pra 2017!) do të ketë kohë ta pyesë veten pse s’mundet të udhëtojë i lirë në Evropë. Pra ta sheh veten të poshtëruar dhe degraduar e izoluar. Dhe pyet veten pse ai s’mundet të bëjë diçka që e bën shqiptari i Shqipërisë, serbi i Serbisë, shqiptari e maqedonasi i Maqedonisë, boshnjaku i Bosnjes apo malazezi i Malit të Zi. Të lëvizë i lirë nëpër Evropë. Ashtu siç Isa e Hashimi me Kadri Veselin çdo ditë po lëvizin pa viza. Jo në Evropë (sepse aty s’don kush t’i sheh) por nëpër qytetëzat e Kosovës për t’i vizituar të punësuarit e tyre.

Kosova po mbahet padrejtësisht në burg. Por jo nga Evropa. Janë kryegardianët ata që i kanë vënë prangat një populli dhe një shteti.

Pa teori konspiracioni: pa u çliruar prej tyre s’ka liri lëvizjeje.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...