Published On: 11 Prill, 2016

KOSOVA E VRARË NGA MULTI MILIONERAT “KOMANDANTA”


 • Kosova nuk i ka 100 milionë banorë si Gjermania, Kosova është sa një qytet i Gjermanisë, në Kosovë të gjithë njihen në mes veti, andaj edhe vrasësit dihen, pyetja mbetet kush do ua bëj me gisht!
 • LEXONI edhe:

           http://www.shqiptari.eu/diktatori-enver-hoxha-hero-kombetar-i-serbise/

    http://www.shqiptari.eu/ja-kush-e-vizitoi-enver-hoxhen-tek-varri-31-vite-pas-vdekjes-fotot/

      http://www.shqiptari.eu/mikena-fliste-shqip/

Nga Xhevat Rexhaj

Shteti i Gjermanisë ka afër 100 milionë banorë, shteti i Kosovës ka 2.5 milionë banorë. Në Gjermani funksionon çdo gjë për së mbari, në Kosovë përkundrazi gjithashtu funksionon çdo gjë për së mbrapshti, në Gjermani ka pas dhe ka vrasje ama vrasësit nxihen dhe dënohen sipas ligjit, në Kosovë ka pas vrasje, por vrasësit vazhdojnë punën, pasurohen, gradohen, institucionalizohen dhe ngadalë shpallen edhe heronj. Ndoshta ky krahasim interesant dhe alarmant nuk do kishte kuptim sikur mos të ishte ma se e vërtet se e tillë është gjendja e jonë mjerisht. Kosova e jonë në përgjithësi dhe familjet shqiptare në veçanti humben shumë të dashur te tyre para dhe gjatë luftës nga gjenocidi serbo-sllav, mjerisht humbje të të dashurve ndodhen edhe pas luftës dhe këto humbje për familjarët dhe për të njohurit e viktimave mbetet tepër e dhimbshme me plagë në zemër se si u bë që në liri të vriten njerëz me emra shqiptarësh?! Pas lufta në Kosovë krijoi një vakuum dhe një terren të përshtatshëm për kriminel, kontrabandues, hajna dhe vrasës me pagesë dhe pa pagesë. Me këtë rast duhet ndalur në trajtimin e disa vrasjeve të veprimtarëve të mëdhenj të çështjes kombëtare, disa u vranë gjatë luftës e shumica pas luftës, që të gjithë u vranë në mister, u vranë sikur Kosova të ishte e pa njerëz, askush nuk pau, nuk dëgjoi dhe nuk ndjeu krismat e as dorasit? A është kjo e mundur? Jo nuk është e mundur, njerëzit panë dëgjuan dhe u frikuan, frikohen ende sot e tutje edhe pse sigurisht se i brenë ndërgjegjja për atë që heshtin por realiteti i bënë ata të heshtin, shteti i detyron ata të heshti, pushteti i rrezikon nëse ata tregojnë dhe dëshmojnë, pra thjeshtë u vranë figura të mëdhaja kombëtare nga radhët e LDK-së pra njerëz që ishin institucionalistë, patriotë dhe veprimtarë të denjë të shqiptarisë. Vrasjet ishin dhe mbeten në terr edhe pse kishte vrasje edhe ditën e diellit, mbeten në terr ngase ato dikush i terroi, i fshehu, po i fsheh por ama nji ditë ndoshta edhe therat dhe muret do flasin, po sigurisht se do dalin sheshit dorasit, shtytësit dhe paguesit. të gjithë shqiptarët e ditën dhe e dinë se kush ishin ata që u vranë, jo nga dora e shkaut, por nga nji dorë e zezë, pra populli dinë si n’andërr edhe kush ishin zbatuesit por realiteti dhe momenti po i pengon ata që të jenë të lirshëm që të ndihmojnë në mbylljen e plagëve që kanë familjarët e atyre burrave shqiptarë që u vranë.

Filluan vrasjet ndaj penës dhe mendjes se asaj kohe Enver Malokut, vazhduan me plagosjen e S. Hamitit, i cili falë Zotit shpëtoi, vranë Ministrinë e Mbrojtjes të Forcave të Armatosura të Kosovës A. Krasniqin për të mos u ndalur deri në ditët e sotme. A thua a do të ketë ndonjëherë pushtet dhe shtet të mirëfilltë shqiptarë, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri, a thua a do ketë ndonjëherë kurajo njerëzore dhe kombëtare që ti dilet përballë murtajës së krimit që plandosi për toke veprimtarët e mëdhenj tkombit, athua do të ketë ndonjëherë policisë të cilës do i besoj populli, athua do ketë ndonjëherë prokurori ku do akuzohen kriminelët, athua do ketë ndonjëherë gjykata ku do marrin dënimin e merituar vrasësit? Përgjigjja është tepër e vështirë, ose e pa arritshme ngase të tillë jemi ne mjerisht, nuk e prishim rehatinë tonë personale edhe për çështje madhore që dikur do u bien në qafë të gjithëve. Në këto foto ne shohim Burra t’fortë të shqiptarisë, në këto foto ne shohim fytyra të uruara të qeta dhe të pastra me plotë vullnet për jetë për ardhmëri, po ja dikush ua vodhi buzëqeshjet, dikush ua ndaloi frymëmarrjen, dikush ua mori jetën dhe ua qeli plagët ma të rënda që mund të jenë familjarëve të tyre. Këto foto na lusin edhe sot e kësaj dite që të ecim rrugës së drejtë por ama këto foto na kërkojnë që edhe gjatë ecjes ti zëmë ata që ua shkurtuan jetën në lirinë për të cilën që të gjithë dhanë shumë nga jeta e tyre e deriatëhershme. Athua kur shohim këto foto a nuk na vret sadopak ndërgjegjja, athua a nuk kanë dëshiruar edhe ata të jetonin në Kosovën e lirë e të pavarur si ne, athua nuk do donin që të ishin në mesin tonë? Po sigurisht se do dëshironin, e ne a po bëjmë sa duhet që së paku t’kërkojmë drejtësi, Kosova nuk i ka 100 milionë banorë si Gjermania, Kosova është sa një qytet i Gjermanisë, në Kosovë të gjithë njihen në mes veti, andaj edhe vrasësit dihen, pyetja mbetet kush do ua bëj me gisht! E fotoja tjetër e tregon shtabin e multi milionerëve, a thue çka fshihet pas veprimeve të tyre 17 vjeçare??? Ne që jetojmë sot e kësaj dite nuk e ndiejmë veten mirë dhe të lirë përderisa vrasësit e miqve, familjarëve dhe bashkëveprimtarëve tanë sillen lirshëm dhe na e mbajnë edhe neve të gjallëve shpatën mbi kokë, deri kur ma? Ata që e dinë përgjigjen e bajnë ligjin, por ama për veten e tyre, deri kur ma? deri sa t’kanë qejf se e kanë gjet butë mjerisht. Ne që kemi humbur të dashurit tanë në luftë, e para lufte nga dora e serbit e kemi ma të lehtë dhimbjen sesa familjaret e të vrarëve në paqe dhe liri ngase dhimbja e tyre ashtë e dyfishtë me pyetjet; pse?kush?, andaj ne shoqëria kosovare në përgjithësi duhet gradualisht të vetëdijesohet dhe të lirohet nga frika e së keqes ngase sa ma shumë ajo mbillet në kokat tona aq ma të lehtë e kanë fushëveprimin kriminelet, të vrarëve u mbesim borxh ne të gjallët, për ndriçimin e atyre krimeve… SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Gani Mehmeti thotë:

  Jemi sterngopur me te keqia e me vrases ne Kosove, se sot jane deputete e me shume, dhe kotsekoti.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Rudolf Scharping ka qenë Ministër i ushtrisë gjermane 1998 deri 2002. Me një helikopter ushtarak ai vizitoj ushtarët gjerman në Prizeren më 19.03.2001 dhe, nga Prizereni me helikopter ushtarak fluturoj në Spanjë për pushime verore.Me njëherë u shkarkue nga detyra. Dhe, sot e asaj dite asnjë funksion i rëndësishëm nuk i është lejue ta ushtroj. Ky është shteti dhe ligji… Në Kosovë dhe Shqipëri, si në asnjë vend tjetër në Evropë, ka vrasës që dihen shumë mirë dhe, ata ushtrojnë detyren e deputetit të Parlamentit..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...