Published On: 3 Qershor, 2016

Kosova e fuqishme për Ishujt Faroe (Video)

Kosova ka triumfuar në miqësoren e parë pas pranimit në UEFA e FIFA, duke mposhtur me rezultat 2:0 Ishujt Faroe

Skuadra e Albert Bunjakit nuk e nisi mirë ndeshjen pasi në minutën e 37’të, gjyqtari kryesor i ndeshjes përjashtoi Bersant Celinën nga loja, duke e ndëshkuar direkt me të kuq – një vendim tejet i çuditshëm.

Sidoqoftë, Kosova vazhdoi me paraqitjen e mirë dhe edhe përkundër se ishin me një lojtar më pak, ku gjetën rrugën drejt golit në minutën e 44’tër. Albert Bunjaku shënoi me kokë për 1:0.

Në pjesën e dytë, djelmoshat e Bunjakit vazhduan të ruanin rezultatin derisa kohë pas kohe krijonin raste. Në minutat e fundit të ndeshjes, Elbasan Rashani shënoi golin e dytë për Kosovën pas një depërtimi të mirë të Berishës, për rezultatin përfundimtar 2:0.

Kjo është një fitore historike për Kosovën që ishte e para pas pranimit në FIFA e UEFA me të drejta të plota.

Ndeshja filloi me një dominim të lehtë të Kosovës, ndërsa rastin e parë e kishte  Ensi Alushi (15’) që gjuajt jashtë portës.

 mrena 1

Besar Halimit në minutën e 24-të vë në sprovë portierin kundërshtarë, por mbron.

Në minutën e 36-të Bersant Celina ndëshkohet me kartonë të kuq duke e lënë Kosovën me 10 lojtarë.

mrena 2

Por kjo gjë nuk i shokoi lojtarët tanë, pasi në minutë e 43-të gjetën golin e epërsisë.

Ishte Albert Bunjaku që me kokë shënoi për 1-0. Më këtë gol u mbyll edhe pjesa e parë.

mrena 3

Në pjesën e dytë Kosova edhe pse me 10-të futbollistë menaxhoi mjaftë mirë lojën duke pasur më shumë nga loja.

Bernard Berisha shumë herë ngriti në këmbë tifozët që ishim mbi 7 mijë me kalimet e tij të bukura.

mrena 4

Në minutën e 78-të edhe Ishujt Faroe mbeten me 10 lojtarë pas largimit me të kuq të një lojtari.

Në minutat e fundit Kosova u hedh në sulm dhe gjeti edhe golin e dytë me Elbasan Rashanin.

Kosova realizoi fitoren e parë pas pranimit në FIFA dhe UEFA. /Telegrafi/

Goli Kosova

Goli2

Bersant Celina RED CARD – Kosovo – Faraoe Islands

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...