Published On: 20 Maj, 2016

Kosova dënon me 42 vite burgim rekrutuesit e xhihadistëve (Dosja/Foto/Video)

Është mbyllur sot gjykimi ndaj rekrutuesit kryesor të kosovarëve për organizatat terroriste ISIS dhe Al-Nusra, Zeqirija Qazimit dhe 6 bashkëpunëtoreve të tij të rajonit të Anamoravës. Plot 42 vite burg janë shqiptuar për gjithë grupin, të cilët sipas trupit gjykues kanë kryer veprat penale rekrutim për terrorizëm, organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist. 10 vite ishte dënimi unik, më i larti, për kryesorin e këtij grupi, ish-imamin e xhamisë “El Kuddus” në Gjilan, Zeqirja Qazimin

Forca të shumta të policisë së Kosovës kishin bllokuar pasditen e sotme rrugët e qytetit të Ferizajt. Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kishin rrethuar objektin e Gjykatës Themelore, brenda të cilit do të shpallej aktgjykimi ndaj grupit të Zeqirja Qazimit.

Me duar të lidhura do të silleshin në sallën ku do të mbahej seanca, një nga një, të 7 të akuzuarit për terrorizëm, të prirë nga drejtuesi i tyre, Zeqirja Qazimi.

Pak minuta më vonë trupi gjykues i kryesuar nga gjykatësi Musë Kongjeli do të shqiptonte për ta plot 42 vite burg.

As edhe një zë nuk do të dëgjohej gjatë fjalës së kryetarit të trupit gjykues derisa ky i fundit po shqiptonte dënimet.

Dënimet më të rënda Gjykata i dha për tre të akuzuarit kryesorë, Zeqirja Qazimin, Ilir Berishën dhe Sedat Topojanin.

Zeqiria Qazimi u dënua për dy vepra penale: 8 vite burgim për rekrutim për terrorizëm nga neni 139 lidhur me nenin 31 të KPRK-së dhe 4 vite tjera për nxitje të urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik nga neni 147 paragrafi 2 lidhur me paragrafin 1 të KPRK-së.

“Dënimi unikë për Zeqirja Qazimin është 10 vite”, tha kryetari i trupit gjykues.

Ky është edhe dënimi më i lartë i shpallur në Kosovë pë terrorizëm.

Për bashkëpunëtorin e tij më të ngushtë, Ilir Berishën gjykata rezervoi 8 vite burgim, për rekrutimi për terrorizëm, organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist. Ai u gjet fajtor edhe për pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve.

Sadat Topojoni u dënua me shtatë vite e gjashtë muaji burg, për veprat penale rekrutim për terrorizëm, organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist.

Ilir Karraba me pesë vite burg, Burim Ballazhi me katër vite, Jetmir Kyqyku, po ashtu, me katër vite burg dhe Liridon Kabashi, me një vite më pak – tre vite burgim.

Kryetari i trupit gjykues tha se në dënimet e të akuzuarve do të llogaritet edhe qëndrimi i tyre në paraburgim.

Murat Demolli, avokat i Zeqirja Qazimit e cilësoi të padrejtë dhe të rënd dënimin prej 10 vjetësh burg për klientin e tij.

“Si të tillë do ta apelojmë në Gjykatën e Apelit”, ka thënë avokati Demolli.

Gjykimi ndaj grupit prej 7 të dyshuarit kishte nisur ne janar të këtij viti, kur edhe është ngritur aktakuza nga Prokuroria Speciale e Kosovës. Ata ishin arrestuar gjatë verës së vitit 2014.

Imami gjilanas në një video incizim të postuar në vitin 2013 në YouTube, e të cilin e posedon Gazeta Express, ka thënë se “Gjaku i kufarëve (mosbesimtarëve) është pija më e mirë për ne”. /GazetaExpress/.

Zekerija Qazimi (Gjaku i kufarve)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...