Published On: 8 Prill, 2016

Kosova arreston gjeneralin famkeq serb, për masakrat në Llap

“Gjenerali i ushtrisë serbe, Milovan Bojoviq është në ndalim policor dhe ka dyshime se ka përgjegjësi për krime kundër civilëve të paarmatosur shqiptarë gjatë luftës së fundit në Kosovë 1998 – 1999”, thuhet në komunikatën e KMDLNj.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/skandali-panama-papers-nxjerr-edhe-emrin-e-hashim-thacit-ja-per-sa-para-2/

http://www.shqiptari.eu/milaim-zeka-nje-mashtrues-ne-emer-te-cia-s-e-kishte-futur-ne-kurth-grupin-e-kumanoves/

Sipas KMDLNj, “gjenerali i arrestuar ka pasur përgjegjësi komanduese dhe ka udhëhequr operacionet e ushtrisë serbe në rajonin e Llapit sikur që nën përgjegjësinë e tij kanë qenë forcat paramilitare dhe policore serbe që kanë bërë krime të shumta kundër civilëve, prej vrasjeve individuale deri te vrasjet në masë”.

Ndërkaq, në reagimin e KMDLNj-së thuhet se këto krime deri më sot kanë mbetur të pandëshkuara përveç se është mbajtur një gjykim i improvizuar në Beograd për vrasjen e anëtarëve të familjeve Bogujevci, Duriqi dhe Gashi.

Sipas informatave të KMDLNj –së gjatë luftës së fundit në Kosovë, në rajonin e Llapit janë vrarë 499 persona, dhe 98 të vrarë në masë ndërsa konsiderohen si të zhdukur 53 civilë.

– See more at: http://lajmi.net/ne-merdare-eshte-arrestuar-nje-gjeneral-serb/#sthash.3LbblRlP.dpuf

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Hazdret thotë:

  Ky shka i kish 79 vite aj mentalisht nuk
  Ish mir po dyshoj se ky kriminel mentalisht ka luajtur pasi gjaku i shqiprarve te pafajshum nuk e len rehat , qeveritaret tan jan duke bere nje gabim te madh sepse ky shkavell kish edhe leje njoftimin e R Kosoves si te vetin ashtu edhe per grua dmth aj ish edhe penzioner i RKosoves , kosova jep kriminelit penzi mujore te njejtit ju ka caktuar paraburgu prej nje muaji , po aj sish met per kurgjo ndash qo burg ndash kudush ata edhe me rjep sun i lan ato qa ka ba nese e mbyt ata e pshton ja merr krejt gjynahet , po i kisha lut qeveritaret qe te intervenojn dhe ti hjekin krejt serbet te cilet jetojn ne serbi mos ti japin penzijon te R. Kosoves.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. NIKQI BEK thotë:

  Me vjen mir qe policija jon tregpn kontributin e mir aferim veq perpara ndersa ai pos shlavelli ai qen bor qeni e meriton me rjep ngadal me thik siq rjepet lopa kurt tprehet por ket per se gjalli duhet me rjep mei dal shpirti per gazep.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...