Published On: 9 Prill, 2016

Kosharja “Beteja e Ferrit” për forcat serbe, paramilitarët dhe mercenarët rusë! (Video)

Sot, para 17 vjetësh, forcat e UÇK-së arritën ta thyenin kufinin shqiptaro-shqiptar dhe ta merrnin nën kontroll nga forcat serbe kazermën e forcat serbe në Koshare.

Beteja e Koshares njihet si beteja ma e lavdishme e forcave tona çlirimtare, mbasi që aty u thy edhe ushtria e atëhershme jugosllave.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-intervista-e-fundit-e-sali-cekajt-tropoje-1998-serbet-jane-aq-te-dobet-aq-te-ligj-saqe-merren-me-pleq-e-me-plaka-audio/

Televizioni publik serb, RTS, i ka kushtue nji raport të gjatë kësaj beteje, derisa në nji video të publikueme kohë me parë dhe të realizueme nga ish gazetari famëkeq serb, Milovan Drecun, sot deputet i Kuvendit të Serbisë, Beteja e Kosharës përshkruhet si “Beteja e Ferrit” për forcat serbe.
Sigurisht, në këtë video-reportazh, RTS-i dhe Drecunin tentojnë që ta minimizojnë fuqinë e UÇK-së, tue thanë se në betejën e 9 dhe 10 prillit të vitit 1999 përveç forcave tona, ndihmuen edhe NATO dhe Ushtria e Shqipnisë.

Megjithatë, ajo që nuk mund të mohohet asht fakti që pranohet edhe nga RTS edhe nga Drecuni se UÇK ishte e përgaditun shumë mirë dhe se aty mbetën të vramë 164 pjesëtarë të forcave serbe, në mesin e tyne 14 oficerë dhe 10 nënoficerë.

Dëshmorë nga ana e UÇK-ës patën ra rreth 114 ushtarë, mirëpo jo të gjithë nga forcat serbe, mbasi që NATO nga ajri kishte sulmu karakollin e Kosharës gabimisht, tue mos e dit se tashma ishte në duert e luftarëve shqiptarë”.

“Në atë moment në front kishte diçka ma shumë se 100 pjesëtarë të njisive kufitare të Ushtrisë Jugosllave. Për shkak të sulmeve të ashpra nga ajri, por edhe nga diversionet e UÇK-ës, ndihma e madhe nuk mundi të vinte menjëherë”, raporton RTS.
Simbas këtij televizioni, mbas ranies së karakollit, kishin ardh përfocime të mëdha të ushtrisë jugosllave nga njësitë e kambësorisë dhe ato speciale.

“Kështu, vija e frontit u stabilizu me 19 Prill dhe më nuk kishte lëvizje të mëdha deri në fund të luftës”, transmeton Indeksonline.
Simbas RTS, në kulmin e luftimeve Ushtria Jugosllave i kishte rreth 1200 ushtarë, kurse UÇK “bashkë me vullnetarët dhe njësitet shqiptare pesë deri në gjashtë mijë pjesëtarë”.

“Forcat e UÇK’s luftonin me ndërrime, derisa për ushtarët jugosllav nuk kishte pushim”, shkruen tutje RTS.

“Gjatë luftimeve të përgjakshme në Koshare kishte edhe skena bizare, të cilat vështirë të besoheshin.

Ka ndodhur se njerëzit nga të dyja vijat e frontit për shkak të mjegullës së dendur t’i ndërrojnë shpesh edhe istikamet, por që askush mos ta vërej”, shkruen tutje televizioni publik serb.
Në këtë artikull, RTS e pranon se në mesin e forcave serbe kishte edhe mercenarë.
“Përvec rusëve – kozakëve nga njisitë parashutiste, në radhët e vullnetarëve kanë qenë njerëz edhe nga vendet tjera të Europës.

Mbi 30 pjesëtarë ishin nga Ukraina, Finlanda, Suedia, Danimarka, Holanda, etj”.

Loading...
 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Bisedimet e pales shqipetare me serbine pa kushte e kan
  sjelle serbine ne pozicion te paraqite viktime E jo agresor
  gjenocidial siq ishte defakto !
  – EShte keq te perdoret emertimi ne kete artikull si
  Jugosllavi se pse jugosllavija ishte e vdekur ne kete kohe
  Por ishte Serbosllavija qe me plan deshironte imigjin e
  Titos ta qfrytezoj neper shtetet e botes qe nuk e njifnin
  kush ishte serbija !
  – Ne gazetat serbe behet propagande e fuqishme kunder
  shqipetarve duke i etiketu si terrorist,agresor uzurpator
  Pa e shpreh as ma te voglen keqeardhje per vrasjet qe kan
  bere ne familjet shqipetare femij ,gra pleq ku nuk ka fshat
  i kosoves qe sepakut nuk i ka mesatarisht 50te vrar prej qetnikve
  _Askun shtypi serb nuk shkruan per deportimin e 120o.00o
  shqipetarve jasht kosove duke ua kalle shtepite duke i
  plaqkite , duke i pushkatue burrat dhe duke i sillovate
  grate ! Pra Bisedeimet me serbine duhej te shtronin kushte
  qe te pranohej e verteta e gjenocidit : Keshtu populli serb
  gjeneratat qe e mesojne propaganden serbe mllefosen dhe
  asnjehere nuk mund te kete as kojshillak e as rahati mes
  kosoves e serbise Sepse shqipetaret e kan perjetue
  gjenocidin prej serbve Ndersa serbet me propagande e rrene
  i quajn shqipetaret agresor thua se vendi i shqipetarve
  per te jetue eshte kometa e aleut apo hana !Pra rrenat
  serbe dhe heshtja shqipetare jan faktor qe do sjellin
  lufta te reja her do kurdo!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 2. margarit thotë:

  Pushtet e Ukraines dergun edhe helikopter bombardus te drejtuar nga pilot ukrainas per bombardimin e zonave shqiptare ne Makedoni. Dhe askush nuk i tha Ukraines ”pse e ben kete veprim?”, as ”mikesha” Amerike, duke u len sllaveve dore te lire per vrasjen e shqipetareve.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...