Published On: 22 Janar, 2016

Korrupsioni prek Beqën, ky i fundit i jep Vilma Nushit 1 miliardë e 700 milionë lekë

Partia Demokratike ka denoncuar sot një tjetër aferë të dyshimtë të ministrit të Shëndetësisë, Ili Beqa, i cili ka paguar nga buxheti i shtetit kompaninë e Vilma Nushit, edhe për ata persona që nuk kanë bërë check- up. Sipas deputetes Albana Vokshi, rreth 100 persona figurojnë sikur kanë bërë kontrollin mjekësor dhe për këtë Nushi ka marrë mbi 1 milion e 200 mijë euro.
Më poshtë deklarata e plotë e PD:
Edi Rama, jo vetëm i dha 120 milionë euro mikes dhe bamirëses së tij, Vilma Nushi, me tenderin e check- up, por po e thellon akoma edhe më shumë korupsionin, duke i rregulluar faturat që ajo t’i marrë shumat e plota edhe pse shërbimi nuk ofrohet.
Tabela tregon shumën që i është paguar Nushit për muajt mars-nëntor. Sipas kësaj shume, 5 miliardë e 554 milionë, i bie që qenkan kontrolluar 318 mijë persona, duke e ditur se kostoja për një person është 17 mijë lekë.
Por sipas të dhënave zyrtare nga institucioneve shëndetësore shtetërore, numri i të kontrolluarve është 216 mijë persona.
Dhe më e rënda është se Fondi i Sigurimeve Shëndetësore nuk ka ushtruar deri tani asnjë kontroll, por ka marrë të mirëqëna shifrat e Nushit.
Pra Edi i ka dhënë Vilmës para sikur e kanë bërë check-upin 318 mijë persona. 1 miliardë e 700 milionë lekë më shumë se sa shërbimi që ka ofruar. Janë vjedhur nga paratë e shqiptarëve 1 miliardë e 700 milionë lekë për 9 muaj.
Për të siguruar paratë për vilmën, kampioni i korrupsionit, Ilir Beqa, hoqi nga puna 600 veta dhe shkurtoi shpërblimin për personalin mjekësor. Kjo është një vjedhje skandaloze, kriminale e parave të shqiptarëve.
Një fakt tronditës, për të cilin Edi Rama dhe Beqa i tij duhet të japin llogari. Prokuroria duhet të veprojë para këtij korrupsioni me këto përmasa dhe lehtësisht të verifikueshëm.
Partia Demokratike i kërkon organit të akuzës që të procedojë me profesionalizëm e pa zvarritje, e ta çojë para drejtësisë këtë rast të rëndë korrupsioni, dhe përgjegjësin Ilir Beqa“, përfundon deklarata e PD.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...