Published On: 31 Janar, 2016

Korea e Veriut ka vetëm 7,200 përdorues të internetit

Në një raport të publikuar nga We Are Social, një agjenci marketingu, vendi i udhëhequr nga Kim Jong Un lejon vetëm 0.03 për qind të popullsisë për të hyrë në internet.

Si një krahasim i drejtpërdrejtë, Islanda ka 98 për qind të popullsisë së saj duke përdorur internetin.

Por kjo nuk do të thotë se qytetarët e Koresë së Veriut nuk janë në ‘internet’. Shteti ka bërë versionin e vet të brendshëm të internetit – të quajtur Kwangmyong, e cila përkthehet fjalë për fjalë në “ndritshëm”.

Ky version i uebit nuk është i lidhur me internet më të gjerë global, që do të thotë çdo përmbajtje nga bota e jashtme është e verifikuar nga zyrtarët e qeverisë.

Një motor kërkimi i quajtur “Vendi Ynë” ua mundëson përdoruesve të lundrojnë në mbi 5.500 faqe të internetit, të cilat kryesisht përbëhen nga universitetet, zyrat qeveritare, bibliotekat dhe korporatat shtetërore.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...