Published On: 23 Dhjetor, 2015

Kopja e “Mesharit” të Gjon Buzukut do të ruhet në Bibliotekën Kombëtare

Papa ia dhuroi librin Presidentit Nishani, i cili ia ka dorëzuar atë sot Bibliotekës Kombëtare gjatë një vizite në këtë institucion me rastin e 95-vjetorit të themelimit të tij.

Kopja e “Mesharit” të Gjon Buzukut, do të ruhet në Bibliotekën Kombëtare. “Meshari” është sjellë si dhuratë nga Papa Françesku vitin e kaluar, kur ai vizitoi Shqipërinë.

Papa ia dhuroi librin Presidentit Nishani, i cili ia ka dorëzuar atë sot Bibliotekës Kombëtare gjatë një vizite në këtë institucion me rastin e 95-vjetorit të themelimit të tij.

“Kopja e “Mesharit”, e sjellë si dhuratë për shqiptarët nga Papa Françesku, ka si vend më të përshtatshëm ruajtjeje pikërisht Bibliotekën Kombëtare. Ashtu si Meshari që u rezistoi shekujve, edhe besimi te përparimi u rezistoi kohërave në Shqipëri. Te ky “Meshar” gjejmë qetësinë shpirtërore dhe krenarinë kombëtare”, the Nishani gjatë ceremonisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...