Published On: 30 Maj, 2016

Konsulli Dr.Ajvaz Berisha ta zbulojë vrasjen e veteranit Bedri Currit

Ajvaz Berisha

Pak kush e ka njohur Ajvaz Berishën si një njeri që mund të bëjë diplomaci. Përkundrazi, ai është njohur si një njeri që mund të bëjë rrëmujë të madhe, qoftë edhe për një post. Madje ai prej vitesh nuk e ka pasur vetëm një detyrë.
Detyrë zyrtare në TMK, detyrë zyrtare në Universitetin e Prishtinës, deri në marrjen e titullit doktor shkence, madje në një lëmi krejtësisht të veçantë dhe të panjohur në studimet në Universitetin publik, doktor shkence në sporte luftarake.
Por, a ishte Ajvaz Berisha një sportist i jashtëzakonshëm marcial? Kjo është një dilemë krejtësisht e parëndësishme, pasi për të marrë titullin Dr. shkence duhet punë shkencore larg rrëmujës dhe rrëmetit.
Dr.Ajvaz Berisha, profesor i edukatës fizike, edhe pse nuk vrapon gjatë, dhe nuk dihet saktësisht sa Dan i ka, pasi që edhe titullin e doktorit hiq më të besueshëm nuk e ka, vazhdon ta përfaqësojë diplomacinë e Kosovës në Gjermani, konsull në Frankfurt.
Me një trup aspak muskuloz, pa linjë dhe forcë, madje edhe dieta e tij nuk tregon energji që mund ti rrah porofesorët e edukatës fizike, pasi njihen për përgatitje të jashtëzakonshme fizike, por duke i kërcënuar me armë, dhe duke abuzuar me imazhin e komandantit të luftës, i ka bërë të dorëzohen pa luftë, dhe që ky ti godasë pamëshirshëm.
Fuqinë e tij, e ka provuar më parë, para se Ajvazi të bëhej Dr.Ajvazi, duhet të tregojë se pse e rrahu Haxhi Shalën, e ky mund ta dëshmojë fuqinë e grushtit të Ajvazit.
Por, është një çështje shumë më e rëndësishme, e cila po e brengos vetë Dr.Ajvazin, doktorata e të cilit bazuar në retorikën e tij dhe diskutimet, nuk duket se e kalon vlerën akademike të Dr.Azem Sylës, është një shqetësim i ngjashëm.
Ju kujtohet dëshmitari Bedri Curri, i cili vra para pak javësh, teksa po përgatitej të bëhej dëshmitar i Gjykatës speciale?
Bedri Curri ishte ushtar i çmuar i Kosovës, dhe ishte një ish ushtar i Ajvaz Berishës.
Nga që Bedri Curri ishte ushtar i tij, i takon Ajvazit që të angazhohet për hetimin e vrasjes së tij. Profesor konsulli do të duhej ta bënte këtë zbulim ose ta ndihmonte drejtësinë.
Si ushtar i juaj që ishte ju e keni obligim moral dhe historik me e gjurmu dhe me e zbulu vrasjen e tij, si ushtar i yti dhe si konsull, dhe që të ndihmohen institucionet, dhe po ashtu ju mund të jepni një ndihmë të madhe.
Ushtari yt ishte luftëtar i Kosovës dhe e ndinte veten krenar me të dhe në Kosovën e lirë, në mënyrën se si u bë shtetndërtimi i Kosovës, vrasja e tij është më shumë se shëmti e fatkeqësi kombëtare dhe kjo të bën të jesh i detyruar moralisht që të zbulohet kjo vrasje.
Pjesë e ndërtimit të shtetit për të cilin luftove ti dhe ushtari Curri, duke pasur kapacitetet tuaja politike, do të ishte kombëtare dhe e ndershme ndriçimi i vrasjes së një ushtari të lirisë.
Është fatkeqësi që shtatëmbëdhjetë vite pas luftës vritet një ushtar në liri.
Por, me kaq nuk mbaron misioni yt Dr.Ajvaz, qeveria e Kosovës duhet t’ju tërheq sa më parë, para se të dëmtohet më shumë imazhi i Kosovës në Gjermani, dhe që të zbulohen paturpësitë e diplomacisë dhe të Qeverisë, duke lejuar që njerëz të tillë ta përfaqësojnë Kosovën, në kundërshtim me çdo etik të emrimit dhe ushtrimit të funksionit në diplomaci.
Policia para disa ditësh ka nisur hetimet e telefonatave të fundit të Bedri Currit. Siç ka raportuar më parë shqiptari.eu, ai ishte viktimë e përgjimeve. Grupet kriminale në Kosovë aq shumë janë sofistikuar sa ose kanë aparaturë të tyre special për përgjime, ose kanë shtënë në dorë plotësisht institucione dhe pozita të sigurisë së lartë, shfrytëzimin e instrumenteve shtetërore për qëllime dhe motive personale.
Bedri Curri, i cili jetonte në Zvicër prej vitesh ishte nga fshati Korroticë e Epërme e Drenasit.

GAZETA SHQIPTARI.EU

Ajvaz Berisha, si nuk e keni parë kurrë, do ja kishte zili edhe Çak Norrisi.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Nazmi Syla thotë:

  Redaksisë,
  Ne faqen tuaj lexova nje shkrim me titull:
  ¨Konsuli Ajvaz Berisha ta zbuloje vrasjen e veteranit Bedri Curri¨
  Së pari per të mos u zgjatur teper, PAJTOHEM plotesisht me komentuesin Flori Bruqi të cilin e përshendes perzemersisht per komentin dhe sinqeritetin e tij ndaj kolegut te tij Prof Dr Ajvaz Berisha.
  Unë shkrimin tuaj redaksi e nderuar e konsideroj aspak profesional, tendencioz apo i berë per hater te dikujt apo dhe me pagesë sikurese qe ne Kosovë me keqardhje e them se bëhet gjithëçka me LEKÊ.
  Unë qe po ju shkruaj jam ish kolegë i prof Ajvaz Berishes të cilin e njoh qe nga femijeria e qe nga 24 marsi 1992 jetoj ne Suedi dhe me profesion jam Profesor i Fizikës dhe shkencave natyrore ne kompleks ku kam mbaruar studimet ne Kosovë dhe në Universitetine Göteborgut në Suedi.
  Kam lexuar shumë dhe lexoj vazhdimisht perveq literatures profesionale edhe literaturë tjeter, e edhe gazeta si ne faqe interneti ashtu dhe gazeta e sidomos ato suedeze (DN, GP. Aftonbladet etj), mirëpo ketu duhet te lidhem pak edhe me gazetarin z Milaim Zeka i cili shpesh e potencon se ne Kosovë shkruahet me pask apo aspak profesionalizëm.
  Si ka mundesi qe nje gazetë ti kerkohet ish Komandantit per zbulimin e rastit te vrasjes se ish ushtarit Bedri Currit, i cili vertetë na u dhimbt te gjitheve dhe ndjemë dhimbje te thelle shpirterore per kontributin e tij ne lufte.
  Ju si redaksi dhe poashtu autori i artikullit mbani pergjegjesi profesionale, morale dhe juridike për kete artikull!
  Sepse, ju nuk jeni ata qe vlersoni, percaktoni dhe diktoni detyrat e hetuesisë dhe per kete duhet te japni pergjegjesi sikur ne Kosovë të sundonte ligji p.shembull sikurse ne Suedi. Prof Dr Ajvaz Berisha ishte ka qene, ishte dhe është i deshmuar në punen e tij profesionale, patriotike dhe kombetare ne të gjitha etapat kohore aty ku ka qene dhe jetuar. Por, me kqeardhje po e them se ne shqiptarët jemi të prirë qe njerezit me aftesi dhe atyre qe vertete dhane gjitheçka per Kombin vazhdimisht mundohemi ne vend te Krenarise e mburrjes per njerez te tille, NE i anashkalojme dhe ua humbim vlerat dhe kontributin e tyre.
  Keshtu eshte vepruar me shume patriot e atdhetar shqiptar dhe Prof Dr Ajvaz Berisha, nuk është ipari…
  Një fjalë popullore thotë ¨Nese nuk te kethehet me te mirë, te kethehet me te keq¨.
  Prof Dr Ajvaz Berisha me s emiri vlersohet nga ish koleget, dhe kolegët e tij dhe veçmas studentët e tijë.
  Ju Redaksi e nderuar, perveq qe e thash edhe me lart se mbani pergjegjesi, juridike e profesionale, sepse ju nuk jeni kompetent dhe aspak te bazuar ne fakte dhe profesionizem lidhur me artikullin e publikuar me 30 Maj 2016. Jeni pergjegjes dhe moralisht sepse keni hyrë dhe ne anashkalime te profesionit dhe Titullit dhe vlerat profesionale edhe te Universitetit te Prishtines aty ku eshte Kualifikuar Prof Dr Ajvaz Berisha dhe aty ku jap kontributin e tijë profesional dhe kombetar.
  Jeni pergjegjes edhe në publikimin e nxitjes së urrejtjes ndaj kolegëve te Fakultetit ku Prof Dr Ajvaz Berisha punon.
  Jeni pergjegjes dhe ndaj vlerave personale dhe fizike te Prof Dr Ajvaz Berishes si person dhe vlerave e kualifikimeve te tija ne sport…!
  Unë personalisht i kam shkruar Redaksisë Äftonbladet¨duke kundershtuar nje artikull se gjeja ne Shqiperi ish presidentit te USA -Bushit, iu eshte vjedhur ORA e dores, dhe mua personalisht dhe me pastaj publikisht Redaksia ne fjale kerkoj falje gjithe komunitetit shqiptar ne Suedi, sepse gabimet mund t ebehen, poqese vet Gazeta nuk eshte tendencioze…
  Ju ftoj miqesisht qe të korregjoni dhe te kerkoni falje publike dhe ta permiresoni autoritetin dhe punen tuaj profesionale…
  Me respekt
  Prof Nazmi Syla
  Suedi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Flori Bruqi thotë:

  E nderuara redaksi,
  Ne web sajtin tuaj lexova nje shkrim me titull,,Konsuli Ajvaz Berisha ta zbuloje vrasjen e veteranit Bedri Curri,,.ne

  Me sa e din opinioni kosovar z.Ajvaz Berisha, nuk eshte puntor i Eulex-it, i Prokuririse speciale e ase operativist ne Policine e Kosoves per ti zbuluar krimet makabre qe po ndodhin ne Kosove. Ai eshte konsul i dekretuar nga Presidenca e Kosoves ne Frankfurt qe nga viti i kalusr.
  Ne kohen e vrasjes se Bedri Currit, konsuli ka qene ne Frankfurt , cka mund te drshmoje edhe Policia e Bindestagut Gjerman.
  Sa i prrket anes pedagogjike dhe kalitjeve fizike mund te deshmojne studentet dhe pedagoget e Fakultetit te Kultures fizike ne Prishtine, qe Prof.Dr.Ajvaz Berisha, ka qene njeri prej pedagogeve me te mire dhe me te zellshem ne Universitetin ,, Hasan Prishtina,, ne Prishtine.

  E sa i prrket Sporteve Luftarake, Ajvaz Berisha , eshte mjeshter i karates 6 Dan.
  Une qe po ju shkruaj nuk jam pjesemarres i luftes dhe nuk e kam patur komandant Z.Ajvaz Berisha, por e kam patur kolege ne UP dhe e njof mire qe i njajti akuzohet nga nje ish punetor ne Konsulaten e Frankfurtit ( M.D) i cili eshte suspenduar nga puna dhe i njajti si ish shofer i Ajvazit vjelle vrere kunder tij.ne

  Eshte e udhes qe informatat e plasuara te vertetohen ne menyre qe opinioni te bindet per ste cka ju shkruani.

  Me respekt,

  Flori Bruqi

  Prishtine, 2.6.2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...