Published On: 18 Gusht, 2016

Konjufca flet nga arresti shtëpiak, prokurori më krahasoi me një bandit

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Glauk Konjufca i cili ndodhet në arrest shtëpiak, ka folur rreth asaj se çfarë ndodhi në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit. Ai në një intervistë ka shpjeguar edhe për hedhjen e gazit lotsjellës, shkruan Dritare.net

“Prokurori insistonte për paraburgim. Unë argumentova, duke i hedhur poshtë të gjitha pikat e prokurorisë, se duhej të mbrohesha në liri. Akuzat e prokurorisë ishin absurde. Ata më kategorizuan sikur një bandit që përdor armë pa leje dhe e rrezikon jetën e njërzve. Njëjtë sikur që trajtohen gangsterët e rrugës të cilët gjuhen me armë për t’i qëruar hesapet e tyre të krimit të organizuar. Unë e refuzova një trajtim të tillë, dukë ia shpjeguar prokurorit e gjyqtarit se veprimet e mia duhet të vendosen në një kontekst ekskluzivisht politik, dhe se heqja e këtij dimensioni është kriminalizim i qëllimshëm i veprimeve të mia politike. Përveç kësaj, arsyeja kryesore që mbizotëronte te prokuroria ishte masa e paraburgimit, për shkak të frikës se unë isha i paarritshëm për gjykatën gjatë fazave të mëvonshme të procesit”, ka thënë ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...