Published On: 28 Janar, 2016

Konispoli, prova e urrejtjes së Diktatorit Enver Hoxha për Çamët

petrit-mullai

Nga Petrit A. Mulla

Konispoli eshte i ndertuar nga pese lagje te medha te cilat jane te vendosura,ne disa kodra dhe lugina,qe shtrihen nga Lindja ne Perendim,me drejtimin perballe,ishullin Grek te Korfuzit! Keto kodra,lugina dhe lagje,i ndajne disa perremj! Keta perrenj jane,perroj i Qersarajzes,perroi i Manetes, perroi i Kallogrese, perroi i Çiçirikut,perroi i Pyrros,perroi i Lamajve, perroi i Tosos! Lagjet e Konispolit jane (1) Lagjia Shehat e cila ka keto nen lagje, Kalane ose Karsiti,Kajkadhane,Lamanj,Sheshi i Velenje, Buari (2) Lagjia e Bregut te Koçit,me keto nen lagje,Pirati,Qersarajza dhe Bregu i Koçit ! (3) Çuçati me keto nen lagje, me Fundin e Dushkut dhe Çuçati ! (4) Lagjia Aliagat me keto nen lagje,Plisanj,Tushanj,Pashanj,Isaraj ! (5) Lagjia Llanxat qe ka keto nen lagje,LLotroi,Biraçanj,Sejkaj ! Te gjitha keto lagje dhe nen ndarje lagjesh kane rruge qe dalin ne qendes te Konispolit ! Keto emra lagjesh i pershkruan Konsulli Anglez Martin Lik,prane Vezirit te Janines Ali Pasha,i cili pasi vizitoj Konispolin ne Dhjetor 1804,citonte per lagjet e mesiperme te Konispolit,te cilat ishin shume te perhapura,me nje hapesire te madhe te pa fundme deri ne Gjirin Butrintit dhe me nje popullsi deri ne 3 mije banore te vendosur shume bukur dhe i dukshem nga ishulli i Korfuzit! Konispoli ka patur nje qender te bukur qyteti,ku binte ne sy godina e Nenprefektures e ndertuar ne vitin 1931 nga Shteti Shqiptar i Ahmet Zogut ! Gjithashtu ne qender te Qytetit ishin dy radhe dyqanesh,ku kryenin,aktivitet privat,50 tregetare dhe zejtare te ndryshem Konispolate dhe nga fshatrat per rreth! Sistemi Komunist e hoqi qendren administrative si Nenprefekture,por i shkaterroj edhe dy radhet e Dyqaneve, por edhe ate ndertese te Nenprefektures te ndertuar me nje arkitekture te bukur dhe funksionale,qe u prish nga Kryeministri i fundit Komunist Adil Çarçani, ne vitin 1989! Sistemi Komunist e ndeshkoj rende Konispolin per shkak te historise dhe rolin e madh,qe kane luajur,patriotet Konispolate,per çeshtjen kombetar shqiptare ! Qeveria komuniste nuk beri asnje investim ne keto lagje dhe nen ndarje lagjesh,duke i lene Konispolate ne skamje dhe ne mjerim. Vete Diktatori,nuk i shkeli kemba ne Konispol,nga urrejtja qe kishte per Çamet dhe Çamerine ! Per 50 vjet,nuk investoj,as sa investoj ne nje fshat te vogel,fqinj te Konispolit ! Gjate 50 vjeteve shteti Diktatorial,beri nje Mapo,nje shkolle, dhe dy gjysmo pallate,jo per puntoret e koperatives,por per te ardhurit ne Konispol ! Konispoli me tradita ne pasterti dhe ne gatim,si dhe per zanate nga me te ndryshmet,shteti komunist i sillte Guzhinjeret dhe zanatçinjte nga Karroqi,Zmineci dhe te gjitha fshatrat e rrethit,vetem Konispolate te mos ishin ! Konispoli koperative qe mbushte hambaret e shtetit komunist,me grure,miser,pambuk,lule dielli,mish,qumesht,vaj ulliri,mjalt,bajame,portokalle,manderina dhe limona dhe Konispolatet trajtoheshin,me buke misri me racion,pese kilometra me poshte ne fshatin Shkalle deri ne Vrine ishte ferme bujqesore dhe njerzit trajtoheshin krejt ndryshe ! Konispoli ashtu eshte edhe sot i shtrire ne keto lagje.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Zyfer Caco thotë:

    ENVERI e shpalli qytet Konispolin.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...