Published On: 23 Shtator, 2016
Bota |

Kongresmeni amerikan: “Njerëzit me ngjyrë na urrejnë sepse jemi të suksesshëm”

Kongresmeni republikan i Karolinës së Veriut, i cili mbulon edhe një pjesë të territorit të Sharlote, ku edhe është shpallur gjendja e jashtëzakonshme për shkak të protestave të dhunshme të njerëzve me ngjyrë kundër policisë, ka dhënë një deklaratë që e ka përkeqësuar edhe më shumë gjendjen.

Robert Pittenberg, pyetur nga BBC,  tha se njerëzit më ngjyrë urrejnë të bardhët sepse janë të suksesshëm dhe ata jo.

“Kanë urrejtje, tërbim. Urrejnë njerëzit e bardhë sepse janë të suksesshëm dhe ata jo”, deklaroi ai.

Intervista e tij po përhapet me shpejtësi në internet dhe e detyroi kongresmenin që të bënte një  tërheqjë të fuqishmë në një intervistë tjetër, këtë herë dhënë për CNN.

“Kërkoj ndjesë për deklaratën. Ajo që po ndodh në vendlindjen time më thyen zemrën. Ajo përgjigjie nuk reflekton atë se cili jam dhe po interpretoja disa deklarata të protestuesve të zemëruar në një televizion”, tha Pittenger.

Protestat në Sharlote shpërthyen pas vrasjes nga ana e policisë të një afro-amerikani, që sipas raportimeve ishte i paarmatosur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...