Published On: 23 Shkurt, 2016
Bota |

Konflikti në Siri: Palët pajtohen për armëpushim

Qeveria e Sirisë dhe grupet opozitare të vendit kanë pranuar kushtet e një marrëveshjeje për ndërprerjen e armiqësive nga e shtuna, transmeton Gazeta Blic.

Qeveria siriane ka thënë se do të ndërpresë “operacionet luftarake”, në përputhje me planin e shpallur nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia.

Por, opozita ka thënë se pranimi i marrëveshjes nga ana e saj varet nga ndërprerja e rrethimeve dhe sulmeve ajrore ndaj civilëve nga qeveria, raporton Gazeta Blic.

Marrëveshja nuk përfshin dy grupet kryesore xhihadiste në Siri, Shtetin Islamik dhe Frontin Al-Nusra.

Më shumë se 250.000 njerëz kanë vdekur gjatë luftës pothuajse pesëvjeçare në Siri. Njëmbëdhjetë milionë të tjerrë janë detyruar të shpërngulen nga shtëpitë e tyre. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...