Published On: 6 Korrik, 2016

Konfirmohet vizita e Victoria Nuland në Kosovë – Kjo është agjenda e saj (Foto)

Victoria Nuland, ndihmësja e Sekretarit Amerikan të Shtetit, do të takojë zyrtarë të lartë, gjatë vizitës së saj në Kosovë e Serbi si dhe në disa vende të ndryshme të rajonit.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar se vizita e saj në këto vende  të Evropës do të zhvillohet gjatë kësaj  jave dhe javës tjetër.

Aktualisht Nuland është duke e shoqëruar Sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry, gjatë vizitës së tij në Gjeorgji, Ukrainë dhe Poloni.

“Me 10 korrik, Nuland do të udhëtojë në Prishtinë-Kosovë, ku do të takojë zyrtarët e lartë të Qeverisë dhe Shoqërisë Civile me këndvështrim në marrëdhëniet dypalëshe dhe rajonale, përfshirë edhe përparimin në zbatimin e marrëveshjeve në dialogun  Kosovë-Serbi, mbështetjen e Kosovës drejt integrimit Euro-Atlantik dhe përpjekjet në luftën kundër korrupsionit”, shkruan në deklaratën e lëshuar sot nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

Pas vizitës që do t’i bëjë Kosovës, sipas njoftimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Nuland do të qëndrojë edhe në Shqipëri e Maqedoni, për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe dhe rajonalem, raporton lajmi.net.

Në Shqipëri, temë diskutimi me zyrtarët e lartë shtetërorë, liderët politikë dhe Shoqërinë Civile, do të jetë diskutimi i çështjeve rajonale por edhe reforma në sistemin e drejtësisë.

Ndihmësja e Sekretarit Amerikan të Shtetit, do ta përfundojë udhëtimin e saj në rajon duke vizituar edhe Qipron me 12 korrik, ku do të takojë zyrtarët e lartë të grekëve qipriotë dhe turko qipriotë, si dhe të dërguarin Special të Sekretarit të OKB-së  dhe SHBA-së për Qipron, Barth Eide.

Ndërkohë, bazuar në deklaratën e DASH-it, ky do të jetë itinerari i vizitës së Victoria Nuland në rajon:

Me 10 korrik-Nuland viziton Kosovën. Gjatë ditës, ajo viziton Shqipërinë.

Me 11 korrik-Nuland viziton Maqedoninë. Gjatë ditës ajo do të qëndrojë në Serbi.

Me 12 korrik-Nuland do të vizitojë Qipron.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...