Published On: 31 Janar, 2016

Komunizmi zbatoj antishqiptarizmin shekullor

Nga: ISUF LUZAJ

Një kryetar shteti i një sistemi komunist ishte i detyruar të përfundonte në rrugën e krimit, por kryetari i shtetit tonë që ishte i veshur me doktrinën e gabuar komuniste, ishte i detyruar të bëhej kriminel dyfish:
E para: se doktrina komuniste ishte utopi dhe si e tillë nuk kishte rezultat, ndaj dështimin e saj ua vishte njerëzve antikomuniste.
E dyta: se në Shqipëri e kudo që kishte shqiptarë, përveç komunizmit, zbatohej antishqiptarizmi shekullor i drejtuar haptas, apo fshehtas nga sllavët dhe kjo qe fatkeqësia më e madhe për kombin tonë… nën maskën e komunizmit u vranë, burgosën dhe u internuan patriotët shqiptarë…
“Në një bisedim të shkurtër që pata me filozofin frëng Zhan Pol Sartre, kur erdhi mik i thirrur i Universitetit ku unë mësoja filozofinë e tij (si një pjesë të kurseve të ekzistencializmit), ky më tha:
“Sa më shumë i sinqertë, i vendosur, i zgjuar, trim të jetë një komunist –kryetar shteti, aq më shumë gabime, aq më të pakorrigjueshme gabime, aq më shumë gabime do të bëjë, pa pasur tjetër alternativë veç krimit, për të vazhduar udhën e tij të gabuar, i udhëhequr nga filozofia e gabuar marksiste – leniniste”.

Marrë nga Libri: “Filozofia e Bukurisë”

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. margarit thotë:

    les pallavres. Pse e ke fshi shkrimin tim?!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...