Published On: 4 Shkurt, 2016

Komandati i KFOR-it: Xhandarmëria serbe nuk ishte në territorin e Kosovës

  • Komandanti i KFOR-it, Guglielmo Luigi Miglietta ka thënë se nuk e vërtetë që xhandarmëria serbe ka hyrë në territorin e Kosovës siç është thënë ditëve të fundit.

Sipas tij xhandarmëria serbe ka qenë në territorin serb.

Në një konferencë të përbashkët me Komandantin Suprem të Forcave Aleate për Evropë, gjeneralin Philip Breedlove, Miglietta ka thënë se Policia e Kosovës bashkë me KFOR-in kanë bërë punë të mirë kur kanë arrestuar disa të dyshuar tek Manastiri i Deçanit.

Ai ka thënë se nuk informacione që ata janë të lidhur me ISIS, por po presin përfundimin e hetimeve të policisë.

Sa i përket kërkesës që KFOR-i t’i ruajë të gjitha kishat dhe manastiret ortodokse të Kosovës Miglieta ka thënë se kjo nuk mund të bëhet.

Nga ana e tij gjenerali Breedlove ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës është duke kryer punë të mirë, por nuk ka thënë nëse do të shndërrohet në ushtri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...