Published On: 21 Maj, 2016

Komandantët e Rognerit a janë të “Krahut të Luftës” apo të “Krahut të vrasjeve”!?

 

Sefedin Krasniqi
Lexoni, por edhe dëgjoni mirë se çka thuhet në videon gjatë bisedës së Gani Gecit dhe dëshmitarit Brahimit.
Gani Gecin mund ta dënojnë, por nuk di si do të kishin raguar vetë gjyqëtarët sikur të kishin qenë në vend të Gani Gecit. Çdo njeri për të cilin do të paguheshin para për vrasjen e tij do të reagonte si Gani Geci. Edhe unë do të reagoja njesoj. “Dy duar janë për një krye”, thotë proverbi. Kjo është vetëm një deshmi për vrasje me pagësë kundër Gani Gecit. Ka Brahima të tjerë që flasiin për dyfishin e kësaj shume që përmendet në ketë CD. Qysh po del puna, komandantët e Rognerit të LPK-së, a janë të “Krahut të Luftës” apo të Krahut të vrasjeve!?
Më duket që në jetën time, vetëm njëherë i kam shkruar letër të hapur një personaliteti. Pas luftës duke u marrë me çeshtjen e vrasjeve “enigmatike” si fshehtësi publike (sipas një deklarate të më hershme të Adem Grabovcit) fillova të kuptoj shumë të vërteta të hidhura. Atëherë, vendosa t’i shkruaj një letër të hapur z. Rifat Jasharit duke e lutur ta flasë të vërtetën, sepse vrasjet kishte rrezik të rriteshin në numër. Iu drejtova nga respekti, duke menduar që sakrifica e familjes së tij do të ndikonte te vrasësit. Ai nuk mu ka përgjegjur kurrë, megjitahtë foli, me shumë vonesë-por foli. Madje pati treguar sesi Azem Syla, apo Rexhep Selimi ia paskan vjedhur Adem Jsharit ehde paret për armatime që ia kanë derguar nga Gjermania. Paska pasur shumë arsye për vonesën. Meqë kam kuptuar se, që nga Berdi Islami si kryetar i LPK-së e deri te njerëzit më të parëndësishishëm e kishin tradhtuar Adem Jasharin, në veçanti komandantat e Rognerit, në krye me Komandantin e Çagllavicës, fare nuk më çudit fakti i shumave të paguara për vrasjen e Ahmet Krasniqit apo të Gani Gecit.
Një gjë që e kam marrë ngapak me mend, por që s’e kam besuar krejt, po ndodh ngadalë. Gjykatës Speciale ende pa filuar dëshmitarët po i shumohen, vullnetarisht nga frika për ta shpëtuar bythen (personale). Jo vetëm dëshmitarët, por edhe kandidatët potencial për gykatë.

Poshtë servilët që po i vardisen (grebaten) Kadri Veselit!  SHQIPTARI.EU

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Shabi thotë:

    Ju falemnderit për shkrimin dhe të dhënat e faktuara, dise prej të cilave nuk o kemi dijtë.Kush kanë qenë ndoshta kemi mundur ti dijmë por na që kemi qenë më larg tyre,kurr nuk kishim besuar që aq poshtë kanë rënë.Për dajën ministër të mbrojtjes se Republikës së Kosovës AhmetKrasniqi,posaqë-risht,jamë duke pritur disa të dhëna për ditën e fundit të tij.Titulli i qëlluar por nuk dij pse ?.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...