Published On: 1 Prill, 2016

Komandant Ramushi e dëboi Donikën

 • Kur dikush dëshiron ta përzë nga jeta dhe nga shtëpia e tij një anëtar të familjes apo të partisë, për të mos pasur fjalë, probleme, për t’ju shmangur melodramave, lotëve, qurrave dhe belave gjatë procesit të kësaj ndarjeje, autori dhe regjisori i ndarjes ia bën punën viktimës që të largohet vet.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/megaskandal-turpi-hashim-thaci-e-heq-vulen-presidenciale-flamurin-dardan-nga-stema-e-presidentit-zhduk-flamurin-presidencial/

http://www.shqiptari.eu/skandali-pranohet-nga-ermira-mehmeti-ne-incizim-edhe-zeri-im/

http://www.shqiptari.eu/murat-meha-edhe-alasken-ja-jep-rusise-jo-mo-8-mije-hektare-malit-zi/

Shkruan: Kimete Berisha

Kur dikush të përzë e ty të duket se kishe ti po ikë prej tij!

Ky është ai stili shqiptar i ktyneherit, ama që gjithmonë dhez dhe kryen punë.

Kur dikush dëshiron ta përzë nga jeta dhe nga shtëpia e tij një anëtar të familjes apo të partisë, për të mos pasur fjalë, probleme, për t’ju shmangur melodramave, lotëve, qurrave dhe belave gjatë procesit të kësaj ndarjeje, autori dhe regjisori i ndarjes ia bën punën viktimës që të largohet vet.

Si e arrin këtë?
Duke mos ia kthyer përgjigjen, telefonatat, sms-të;
duke e injoruar;
duke e lënë të pres;
duke mos qeshur me humorin e tij; duke e lënë të digjet në heshtje;
duke ia organizuar anëtarët e tjerë të shtëpisë apo partisë që pahetueshëm ta mbajnë në distancë;
ta refuzojnë për kafe, për të drekuar bashkë, dhe ta izolojnë nga organizimet e ndryshme, nga dasmat, darkat zyrtare, vizitat familjare gjatë festave fetare, etj;
pra duke e bërë të ndjehet e padëshiruar dhe e tepërt.

Kështu, nga presioni i padukshëm dhe i pa zë, viktima ndjehet inekzistente, si fantazmë, lodhet, e lënduar në sedër, e sheh derën e shtëpisë apo të partisë çelur, dhe e inatosur largohet me bindjen se ‘po ikë vet’.

Ndërkaq, nuk është e vetëdijshme se ajo është e përzënë, me metodën e preferuar shqiptare që unë e urrej me asht e që psikologët ia kanë ngjitur emrin ‘silent tretman’, pra kur të largon dikush nga jeta e tij, duke të trajtuar me heshtje.

Donikës i mbetet lavdi’ që demek ‘ka guxuar’ të largohet nga partia e Komandantit.
Se edhe m’u largu nga dikush i fortë duhet trimni.
Në çaste dëshpërimi kur mendon për gjithë ato vite që i shkuan posht’ në Aleancë, mund të ‘mashtrohet’ me idenë e rreme se është larguar vet.

Logjikisht, askush nuk largohet nga një vend, ku trajtohet mirë dhe ku gëzon respekt.

Njerëzit janë shumë të poshtër, të përdorin politikisht, dhe pastaj të gjuajnë si cukël, plus ta krijojnë idenë e rreme që kinse ti vet je larguar.

Donika pak më pak se Albulena, dhe më shumë se shoqet tjera të opozitës është vonë ta kuptoj se ishte aq e fiksuar, e obsesionuar ‘për të lënë përshtypje’, sa nuk e ka parë për asnjë moment se ka pasur raste që neve disave na vinte marre që jemi femra, duke i parë veprimet e saj me gaz lotsjellës në Kuvend, dhe duke e parë të shkrryhet nëpër tym si e tërbuar.

Ramushi tash i kthehet qetësisë, kishe unë jam njeri normal, dhe i gjykon si abnormale veprimet e deputetëve të tij, sepse i tillë është, nuk ndjen keqardhje as mirënjohje për asnjë njeri.

E ka dëshmuar s’di sa herë, e ka bërë të ditur ashiqare, se për të mund ta japësh edhe jetën, mund ta sakrifikosh krejt familjen, dhe të bësh për të çfarë nuk do të bëje as për veten, por kot.
Ai nuk është mirënjohës. Është e meta e tij më e madhe.
Këtë dobësi njerëzore, thuhet se Zoti e urren më së shumti.

P.S. Ekziston një metodë për t’ua kthyer prej astari këtyre tipave ‘që ta bëjnë punën të kujtosh kishe ti po ikë’, e kishe ata s’po të dëbojnë, por për ta zbatuar këtë metodë ti duhet t’i kesh nervat e kalit.
Kush i ka nervat e forta, kur e sheh që po ia bëjnë punën t’ia mbath, bëhet zhugë dhe nuk lëshon pe.
Ngul aq shumë, sa ia pë*urr n’to ‘silent tretmanin’.

Pak ka femra që bëhen ‘zhuga’ e nuk largohen me ‘silent tretman’ nga shtëpia për të cilën kanë bërë mund.

Më leht është me ikë, plus të qëndrosh me ‘zor’ nuk ia vlen.
Sepse për të qëndruar, duhet të shtiresh si e vdekur, kishe s’po shoh, kishe s’po ndi.

Sipas poetit, ‘Këngën e mërzisë’ e këndojnë ata që mbesin, jo ata që shkojnë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/seks-skandalit-tensione-fyerje-dhe-percarje-te-thella-ja-cfare-ndodhi-ne-seline-e-bdi/

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. liki thotë:

  epo…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Agu thotë:

  …xheloyi femrash….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. ILIRIDA ISMAILI thotë:

  EH MOJE DONIKE TE SHFYTEZUAN , DERI SA JU NEVOITE PER GAZIN LOTSJELLES , E NE FUND U LARGUAN NGA TI NE HESHTEJE …. !!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...