Published On: 27 Mars, 2016

Komandant “Cobra”: Bastija dhe dhuna shtetërore e Shqipërisë ndaj Ministrisë së Mbrojtjes, para vrasjes së kolonelit


Naser Vllasi

Teksa po e shikoj një fjalim te zëvendës ministrit të Ministrisë së Mbrojtjes, të ndjerit Agim Mehmetit po më kujtohen shumë gjëra nga koha e luftës.
Citoj: „Kulmi i ligësisë dhe hipokrizisë së shtetit shqiptar të asaj kohe u arrit me datën 17 të nantit, kur bën bastisjen e lokaleve të Ministrisë së Mbrojtjes me qëllim kinse të kërkimit të armëve dhe këtë e bëri shteti shqiptar, të paktën bastisjen e bën personat me uniforma të shtetit shqiptar, e mund të kenë qenë edhe serb e grek apo të kamufluar, dhe pas pak ditëve ndodhi vrasja e Ahmetit, vrasje kjo e organizuar nga qarqet më të errëta antikombëtare. Drejtësia e shtetit shqiptar edhe sot pas 14 vjetësh nuk e zbardhi vrasjen. Vrasja e ministrit të mbrojtjes rrinë var në ndërgjegjen e kombit. Ata të cilët nuk kanë ndërgjegje nuk kanë as komb e atdhe”.
Duke u ndërlidhur me fjalët e të ndjerit Agim Mehmeti me të cilin kam pas raporte shumë të ndërtuara dhe miqësia jonë ka vazhduar edhe pas luftës në kohën kur ai ishte për pushime në Kosovë, më duhet të potencoj edhe disa gjëra me rëndësi sa i përket kësaj bastisje. Kjo bastisje u realizua aq egërsisht sa që fjalët hipokrizi dhe ligësi janë më të butat që mund ti ketë përdorur zëvendësministri. Po flas kështu sepse unë jam njëri nga të arrestuarit e shtetit shqiptar së bashku me Shyqyri Spahiun, Sami Shabanajn dhe Seremb Gjergjin. Njëri nga policët shqiptar pasi na parashtruan pyetje një nga një më kërcënoi duke më thënë se me ty do të kemi punë në veçanti ngase unë vija nga fronti i luftës dhe atij nuk i konvenonte që me shkatërru tankse dhe me vra njerëz të ushtrisë serbe. I njëjti polic në stacionin policor ku na mbajtën më goditi me grusht në ballë në mesnatë dhe në mëngjes para se të na lironin. Kur na liruan na kërkuan kinse falje duke u arsyetuar se punën e kryen në mënyrë profesionale, por sipas mendimit tim ata gjithë këtë e bënë për ta realizuar apo për ta mundësuar sa më lehtë atentatin ndaj ministrit.
Zotëri Mehmeti në fund i bën apel të dy shteteve shqiptare që të punojnë shumë për zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit, por për fat të keq dikujt sikur nuk po i konvenon kjo gjë, e ata që e kanë ndërgjegjen e papastër i nxëntë gjaku i të rënëve. Për këtë ngjarje do të dal me një shkrim më të detajuar në shtator, ngase për fat të mirë kam mbajt shënime për çdo detaj të rëndësishëm dhe bazohem gjithmonë në fakte e jo në gjëra që u konvenojnë atyre që gjith[ka e kanë bërë në mënyrë të dyshimtë.

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Shumëçka po lexojmë me vonesë, megjithatë, ju përgëzoj për shkrimin Naser miku ! Unë për shumëçka kam mësuar me kohë duke i lexuar Shefqet Jashari-Strofci dhe Sefedin Krasniqi, të cilët me kohë dhe guximshëm kanë shkruar, jo vetëm kaq por këta te dy kanë qenë shumë mirë të informuar…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
  • Emri juaj...naser thotë:

   Spaku per rastin qe fola as Shefqeti as Sefedini nuk ishin prezent andaj si mujn me fol per bastisjen! Edhe per kunder respektit qe kam per ty baca Xhafer Leci, mu as nuk um hin ne xhep as nuk um del prej xhepit nese bej me vullnet nje prononcim. Une pasqyroj realitetin dhe ate vetum gjerat qe i kam pa me sy dhe si i kam perjetu, nuk ja fus kot as nuk jam ka garoj me Shefqetin as me Sefedinin, shume qka do vdesin me mu, jo nga friga apo kercnimet por vet fakti qfar populli jemi mendoj se edhe ky prononcim i imi eshte i tepert. Andaj nuk do rrefehem me detajisht per temen ne fjal edhe pse isha i gatshum dhe kisha premtuar. Bash mir qe me perkujtuat ua di per nder dhe ua le te rrefehen Shefqetit dhe Sefedinit. Guximtar duhet me qen edhe ne grykeholle jo vetum ne shkrim Baca Xhafer. Dallimi im nga te tjeret eshte se une nuk kam nevoj te informohem nga te tjeret per aty ku isha vet pasi qe e kam dit rrolin dhe detyrat e mija, andaj jam burim i pare per vete dhe aty ku jam gjet bashk me shoke!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...