Published On: 29 Mars, 2016

Komandant Azem Syla, deputet, e urdhëroi mbesën time: Ik nga shtëpia…!


 • Në dorë të Nazimit apo në dorë të Azem Syles!?

Sefedin Krasniqi

Kush do që e ka parë emisionin e fundit Zona EXPRESS të gazetarit Leonard Kërqukut dhe do ta lexoj titullin e këtij shkrimi do të pyes pse ky titull!?

Nuk është Nazim Bllaca që më bëri ta nis këtë shkrim, sepse ai tashmë e ka krijuar historinë e vet dhe i ka shtri për toke kundërshtarët. Ai as nuk ka nevojë për prokuror  si unë, se ua bënë gjyqin vetë.

Sidoqoftë, e shikova emisionin me vëmendje dhe sikur mos të ishte minuta e 22-të e videos nuk do ta rishikoja.

Ç’ndodhi në minutën 22-të?

Kur doli një familjare e Fahredin Gashit të flas për gjendjen psikologjike të babait (supozoj  të vet), mbeta shume i surprizuar. Në atë vend ku ishte ulur vajza e Fahredinit, isha mësuar ta shoh mbesën time të dashur Valen. Rreth saj tre fëmijët e saj të vegjël (atëherë) duke kërcyer mbi kanapetë me ngjyrë të bardhë. Kanë qenë të bardhë dhe pak me kualitet (ndoshta) më të dobët sesa të vajzës së Fahredinit me ngjyrë të zjarrtë! Nuk di si nuk i ka shkuar mendja gazetarit të pyes, e kujt ishte shtëpia nga ku fliste vajza e Fahredinit?

E di që s’i ka shkuar mendja gazetarit Kërquku, sepse nuk e njeh mbesën time as nuk e di që mbesa ime ka përjetuar trauma psikologjike më të mëdha bashkë me fëmijët kur Azem Syla një ditë kishte shkuar dhe i kishte thënë: « Për 24 orë duhet ta lëshoni shtepinë, sepse nuk ishte më e saj». Të kuptohemi mirë; nuk kishte qenë Nazim Bllaca, por AZEM SYLA (Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së).

Ishte pra AZEM SYLA-deputeti i Kuvendit të Kosovës (PDK).

Ja pra, para se të biesh në dorë të Nazim Bllacës e të Fahredinit Gashit dhe sektorit të SHIK-ut për vrasje duhej të kaloje nëpër duart e Azem Sylës. Ishte personalisht Azemi që i kishte dhënë urdhërat ta lëshonte shtëpinë mbesa ime dhe jo vetëm shtëpinë. Leonard Kërquku apo ndonjë tjetër gazetar, nëse shkojnë ta vizitojnë edhe njëherë këtë shtëpi me tulla të kuqe, mbi Fakultetin Teknik, nga ku shihet bukur Veterniku, duhet të pyes se e kujt ishte dikur kjo shtëpi dhe e kujt është sot? Do të duhej të pyesin i kujt ishte restoranti që gjendet nën të dhe i kujt është sot? Do të duhej të pyesin sesi për 24 orë nën tytën e armës mbesa ime me fëmijët e saj u detyrua ta lëshojë shtëpinë e vet vetëm për të shpëtuar kokën e fëmijëve të mitur.

Ajo jeton ende në Prishtinë dhe kurrë nuk e ka lëshuar Prishtinën. E di që një ditë dhe ajo do ta rrëfej historinë e saj…

Dhe historia e saj do të jetë edhe më tronditëse për opinionin shqiptar sesa që e përshkrova unë në këta pak rreshta dhe shumë më tronditëse se e vajzës së Fahredin Gashit.

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/o-tradhtar-o-kurvar-shporruni-nga-atdheu-turp-turp/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-e-maqedonise-i-ka-shpallur-lufte-kesaj-video-don-ta-zhduk-video/

http://www.shqiptari.eu/tronditi-greqine-deputeti-i-syriza-shteti-yne-perbehet-nga-dy-popuj-greket-dhe-shqiptaret-arvanitet-video/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-e-maqedonise-i-ka-shpallur-lufte-kesaj-video-don-ta-zhduk-video/

 

 

 
Displaying 17 Comments
Have Your Say
 1. Nuredin thotë:

  Azem Sylen e kam taku ne Basel te Zvicres per her te par me nji restoran ne basel. Spari me pyti se shka punoj,une i tregova se punoj per organet Zvicerane si Expert per kulturen dhe traditen Ballkanike.Me tha se une e du Kosoven se jam Kosovar, por te dytin vend e du Zvicren si Shtet.
  Dhe me la pershtypje si njeri i matun dhe Serioz, i cili miret me pun shum serioze. Ishte viti 2003 perafersisht.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. sefedin krasniqi thotë:

  Përshëndetje Sian Kastrati,

  Gjithë jetën jam munduar të jem konkret dhe korrekt. Edhe kur kam filluat të merrem me shkrime e kam bërë të njëjtën gjë. Me nofkë nuk shkruaj. Nëse nuk di ta trajtoj një temë dhe nuk kam fakte nuk hy në te. Nëse kam frikë, rri rahat, e nuk dua të shkruaj me nofkë.

  Këto që i kam thënë për mbesën time janë vetëm ana më sipërfaqësore e së vërtetës se dhimbshme. As këtu nuk kam dashur të ngris urrejtje në me familjes se Fahredin Gashit dhe familjes së mbeses sime, sepse e di që të dyjat janë viktima të Azem Syles. Por, ky Luani po thotë që ka fakte. Nese ka vërtetë fakte, nuk nevojë të m’i dërgojë mua. Mundet t’ia dergojë resdasisë së Shqiptari.eu. Jam i sigurt që i piblikojnë dhe kam deshirë t’ia publikojnë, sepse edhe unë dua ta kem ndergjegjen e paster.
  Për atë që thotë se është anëtar i PDK-së dhe mendon se më frikëson duke menduar që jam në LDK, e ka gabim. Une nuk jam ne asnje parti por edhe nuk jam nga ata që kush të hidhërohet me gruan, i lejoj të vjen e shfryhet në mua.
  Sinan të tërshëndes shumë përzemërisht dhe vazhdo me shkrime. Më pëlqeu shumë në vençanti shkrimi mbi demonstratat e viti 1981. Të gjitha i ke thënë me përpikëri, sikur të kishin ndodhur dje!
  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
  • sefedin krasniqi thotë:

   (e postova dy herë sepse i rregullova do gabime ortografike)

   Përshëndetje Sian Kastrati,

   Gjithë jetën jam munduar të jem konkret dhe korrekt. Edhe kur kam filluar të merrem me shkrime e kam bërë të njëjtën gjë. Me nofkë nuk shkruaj. Nëse nuk di ta trajtoj një temë dhe nuk kam fakte nuk hy në te. Nëse kam frikë, rri rahat, e nuk dua të shkruaj me nofkë.
   Këto që i kam thënë për mbesën time janë vetëm ana më sipërfaqësore e së vërtetës se dhimbshme. As këtu nuk kam dashur të ngris urrejtje në mes të familjes se Fahredin Gashit dhe familjes së mbeses sime, sepse e di që të dyjat janë viktima të Azem Syles. Por, ky Luani po thotë që ka fakte. Nese ka vërtetë fakte, nuk nevojë të m’i dërgojë mua. Mundet t’ia dergojë redaksisë së Shqiptari.eu. Jam i sigurt që i piblikojnë dhe kam deshirë t’ia publikojnë, sepse edhe unë dua ta kem ndergjegjen e paster.
   Për atë që thotë se është anëtar i PDK-së dhe mendon se më frikëson duke menduar që jam në LDK, e ka gabim. Une nuk jam ne asnje parti por edhe nuk jam nga ata që kush të hidhërohet me gruan, i lejoj të vinë e shfryhet në mua.
   Sinan të përshëndes shumë përzemërisht dhe vazhdo me shkrime. Më pëlqeu shumë në vençanti shkrimi mbi demonstratat e viti 1981. Të gjitha i ke thënë me përpikëri, sikur të kishin ndodhur dje!
   SK

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. besi thotë:

  ibrahim kelmendi e kish pas da fondin vendlindja thrret me familjart e tij po fondin e zvicrres ndoshta edhe azemi paska marr nje shume nga nipi hashim buroja.ne lufte nuk kishte para adem jashari me luftu sepse po e tregojne parat milioneshe ne paqe

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Sinan Kastrati, Suedi thotë:

  Përshëndes Sefedin Krasniqin, ish shokun e studimeve. Me, disa nga shkrimet e fundit të Sefës jam befasua. Ai, si rrallë kush përdor një gjuhë të nivelit akademik, me plot fakte… .
  Luan, Sefa, nuk është badihavgji por është puntor i madh.
  Ti Thua, inderuari Luan se pdk-ja “… PDK i dua te gjithe qe jane pjes e asaj partie kan luftuar per lirin qe po e gezojme sot , e ti mbylle me se nuk po te ka hije ke diqka drejtohu ne gjykat se e ke bere portalin teater…”
  Luan, Kosovën nuk e ka çlirua pdk-ja, aak-ja, nisma e as uçk-ja. Mjaft me me rrena. Nga Kosova, forcat ushtarake e policore (me uniformë) i ka largua NATO-ja ndërsa shërbimin e “msheftë” serb e ke në të gjitha organet vendimarrëse, si në parlament,qeveri por forcat serbe i ke edhe në fsk, policinë e Kosovës dhe 9 komuna të pastra serbe që as Millosheviqi, po të kish qenë gjalle nuk kishte mendua e as punua me keq se sa në ato “vlera” të pdk-së që thirresh ti. Tradhëtinë e hajninë ia keni zanat, ti dhe pdk-ja e jote, shpiunimit e vrasjeve pas shpinegjithashtu se sa për luftë po më duket mua po i maroni qef vetit, ti e hasha, azemi e “heronjët” e tjerë”.
  Luan, edhe unë po të “lutem”: shkruaj me e mër si Sefa e mos u mshif nën maska si “gjeneral” rexhep selimi, me shamia të nuseve në kokë apo të veshur me “kule të grave” rexhep qosja.
  Të gjitha të palarat do ti qesim në ledinë e ju krenohuni me ato punë të pista sepse tjetër nuk keni bërë as ju në Kosovë e as në Maqedoni, Ali Ahmeti, Musa Xhaferi e … e as “nëna” shiperi me fotosat e nanës, klosat, kudusat e krasniqat (jakupi qakalli).

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 5. Sefedin Krasniqi thotë:

  Luan, së pari shkruaj me emër e mbiemër, po të them edhe njëherë, se maskat kanë ra. Ti qenke shumë nelvoz, po veç me nelvozë e mundon veten se mu s’ke çka më bënë. Sa i përket asaj se pas 15 vjete i paska ra ndërmend mbese me kerku shtepine, njerëzit po vinë me tapi në dorë të tokave nga Turqia dhe po i kërkojnë pasuritë e tyre të para 100 e 200 vjete.
  Ti sigurisht veç dokumenteve të shtepisë, i ke edhe vërtetimet e kazinove ku i paska humb burri i mbeses time paret. Ani edhe haraq u paska qit a? 140000 DM a? Shumë bre? E qysh jau mori, me armë te veshi a ia keni dhene vetë?
  Që je në PDk mua nuk ma ndien bash asnjë pikë. Edhe PDk s’e ka çliru Kosovën se kjo parti është formu pas lufte në PERZEREN!
  Tregom pse nuk po të zen gjumi. Çka të miren ke që ke mbet deri ne kete kohë? Ende nuk eshte nis EULEX-i me të marrë. Flej zbathur.
  Luan, veç po i ndërron nofkat. Mos se këta të Shqiptari.eu ta shohin numrin e IP edhe prej ku po shkruan edhe kur e nderron nofken. A di pse, sepse IP nuk janë më dinamike por statike. Kot e nderron nofkën, numri i IP të del i njejtë edhe vendi dihet prej nga shkruan!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 6. Luani thotë:

  Sefedin nuk kam ndermend te mirrem me nje bodihavgji si qenke ti nuk kam kohe per keto portale te kota , po mbylle gojen se shume tu paska qel, se jo 900 mij po ja keni marrur zotri Farukut 700 mij euro e burri i mbeses tende Fatmiri plus 140 mij haraq kjo osht e verteta pa asnje kamat , se Azem Syla ka mjaft para i ka fituar me ndjersen e tij e intelegjencen e tij nuk ka mbetuar ai te felliqet me para te kazinove qe i fitoni ju , nuk kam asnje lidhje me askend reagova sepse e di shume mire qfar qmimi ka pasur ajo shtepi thjesht jam simpatizues i PDK i dua te gjithe qe jane pjes e asaj partie kan luftuar per lirin qe po e gezojme sot , e ti mbylle me se nuk po te ka hije ke diqka drejtohu ne gjykat se e ke bere portalin teater. Kalo mire shoku te fala mbeses e Fatmirit u desht me u zgju me heret nga gjumi jo pas 15 viteve. Nuk i duroj dot keto padrejtesi e keto shpifje andaj edhe reagoj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 7. Sefedin Krasniqi thotë:

  Luan, pse nuk po shkuan me emër e mbiemër të vërtetë sikur unë.

  Po më vjen mirë që kamata te ti po ecka më shpejt se haraqi i Azemit.Pa u bërë 24 orë, shtepia e mbeses sime nga 700000 kërceu në 900000 euro që do të thotë 1’800.000.- DM të atëhershme.

  Azemit s’ia kam inati sa ia ka marrë ai veti kur i kishte lexu këto pyetje. Ti a i ke lexu? Lexoj te hjeket pak merzia.

  http://botasot.info/lajme/505275/vellai-i-ismet-jasharit-komandant-kumanova-me-104-pyetje-per-azem-sylen/

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 8. Luani thotë:

  Ne nuk na ka kapur askush per fyti qe esht kjo fjale e kote, un reagova sepse kam qene deshmitar ajo shtepi eshte blere me para, Faruku nuk eshte ne liri mos i demoralizo familjen e tij , e femijet a ke femij ti a je prind ? nese ke diqka shko pra ne Gjykaten Speciale nese mundeni me marr shtepin prap me haraq ju keni provu edhe me Eulex me marr por nuk keni mundur e nuk keni me marr edhe 700 vite tjera , sepse i ka marre afro 900 mij euro Fatmiri e nese i ka lene ne kazino ju nuk keni ne dijeni eshte tjeter qeshtje sepse aty jeton famija e Farukut e jo e Azemit sa shum e paske inat Azem Sylen po ai fare nuk ka te beje me kete qeshtje , po mos llomotit kot . Mos shperndaj Dezinformata kush i fal shtepi dikujt qe ka qmim afro 900 mij euro tash ju kujtua juve pas 15 viteve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 9. Sefedin Krasniqi thotë:

  Albion, Rrahim, Luan,

  Lexoni mirë artikullin. Askund s’kam thene asnje fjalë per Fahredin Gadhin. Madje as nuk kam thene qe Fahruku e ke qit mbesen time nga shtepia.
  Qe juve u ka kap per fyti Azemi dhe u detyron të reagoni eshte pune tjeter.
  Sepse, të gjithe e dine qe ai nuk flet.

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 10. Sefedin Krasniqi thotë:

  Ilirida,
  Fakti qe shkruan me nofkë nuk je i besueshem. Shkruaj me emer e mbiemer. Koha e nofkave dhe maskave ka perëndu.
  Kush sa ka pagu dhe kujt i ka pagu haraq e tregon Gjykata Speciale. Aty jane deponuar dokumentet e njevojshem. Mos harroni se Gjykata Speciale nuk eshte vetem per vrasje. Aty eshte edhe nje ligj i forte per pasuri dhe grabitje të saj.
  Unë do të shkruaj per këtë gjë edhe me vonë.

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 11. Mal Uka thotë:

  Z. Sefe Krasniqi , Kam shume keqeardhje per familjet e
  viktimave qe nuk e dijne saketesisht vrastarin Sepse vrasjet jan kryer me maska e msheft ! Ndersa per rast qe e pershkruan Ti eshte krejt i padhimshem !!! Pse ? se nese po u dika dhunuesi , kercnuesi me tyte te armes dhe te leshohet shtepija e vet Do te thot paska pase pune me ligoc Dua ta tregoj nje ngjarje ne te cilen vete isha prezent Ne mengjes sa i qita kafe gjyshit Ia ofrova legenin e muer avdes dhe filloj ta fale sabahin Nje za u ndegjue ne dyre te oborrit Iu pergjegja ou Hajde more Hyni Herifi edhe ati i qita kafe ! Kur e kreu gjyshi te falmit U kthye kah musafiri dhe filoj muhabeti Mixha Bajram po thot musafiri herif Kam ardhe me ma da nje pleqeni drejt !
  Hajr kofte ! Me kan rrehe djemt e Sugarit desh me kan myte
  Pa u ba sen Kesh ne kerr te kuale pak pa ardhe te shtepija
  se isha ne pazare ! Une ua qova do pleq me i pyte Pse me rreht ?1 Ata u kan thane pleqeve Le te ban be Herifi qe e
  kemi rrehe na i pergjigjem E erdha me te pyte Ty Cka me ba
  Gjyshi e veti : A ke ti aty kur te rrehen ? Po de po !
  Ani a i pe ? Po more qysh jo ! A ta hine ? po bre fort deri mka ra te fikt ! Ani ate dhimti ? po valla boll ! Ani
  cka po don ? Paj thash dama pleqenine ! Valla une ta dava
  po ty spo ta kana i tha gjyshi ! Jo migje nuk ma dave !
  Atehere gjyshi i tha : Nkofshe ardhe me lype pushke po ta
  gjaje E beja kryhet me grykeholle Hajt udha e mare Herif
  Se sha zoten sonte e shtaqin vjet sqet ti gja ne drite !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 12. Albioni thotë:

  Qe RRAHIM po ta shuaj kuurreshtjen edhe pse nuk ja vlen me humb kohe me ju po me ju kallzu qe i ka bere tu punu se tu nejt nuk ju vin paret punoni edhe ju sa mirreni me portale. Me shkruaj ne Facebook Albion Gashi te dergoj disa fakte , nuk po pranohen ketu ne koment. Nuk po ju njoh Luan por Faleminderit shume e di qe ka shume njerz qe e njohin mire Farukun e e duan shume . Edhe pse shumica po ja keni inati se eshte njeri prej me te mdhenjeve ne vend!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 13. Rrahimi thotë:

  a thua ku na i paska mar ky far burri ato qindra miliona, qe e paska bler ate shtepi luksoze dhe gjithe ate haraq.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 14. Luani thotë:

  Qfare gazete koti qenkeni ju ? Si keni guxim shpifjet e nje personi siq qenka ky Sefedini ta beni lajm, un jam Luani me kontakto Sefedin te tregoj me fakte pagesen qe ja ka bere Faruku , Fatmirit un kam qene deshmitar ska asnje lidhje me kete shtepi Azem Syla qe na qenkan keto shpifje koti mbesen tende e ka traumatizuar burri saj qe e humbi gjithe pasurin ne kazino me siguri edhe ato 700 mij euro qe figurojn ne kontrat qe e ka blere shtepin Fahredini edhe ato i paska lene ne kazino turp per keto portale keto genjeshtra , Fahredini eshte njeri i ndershem at shtepi e ka blere me ndjersen e ballit per ate arsye sot femijet e tij e gezojn sot pasurin e te atit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 15. Agroni thotë:

  pse more faqe zi..!
  Po sa do qe tentoin te nxnin kto figura qe sot frymoim lirshem duke ju perulur e faleminderuar po ktyre ,dhe shokeve te tyre qe ran per te mos vdekur kurr ..!
  E keni te kot oo gjak prishur se nuk dobta arrrini kurr ti nxini kto figura ..
  Se jeni te zi ju oo gjak prishur mos u mundoni ti nxini edhe kta se e kini te kot ..!
  Se nje dit dore e popllit do ju denoi per kto shpifje e trillime te ndyra …!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 16. Ilirida thotë:

  Sefedin Krasniqi esht desht me cek qe Fahredin Gashi ka paguar 700 mij euro per shtepin qe e gezon , plus 140 mij euro haraq ja ka marr burri I mbeses tende , mos shperndaj dezinformata se te gjitha pagesat i ka me kontrat kuptohet perveq haraqit qe ja keni marr ju.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...