Published On: 11 Tetor, 2016

Koleksioni i rrallë: “Rruga e Shqipërisë drejt lirisë”

Të hënën, BBC publikoi një reportazh të gjatë për jetën e Claire Hollingworth, korrespondentes së luftës, e cila mbushi 105 vjeç.

Në këtë përvjetor unik, gazetarja që ndihmoi të shpëtonte mijëra njerëz nga nazistët, u falenderua nga një grua që e shpëtoi gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Studiuesi Robert Elsie thotë se Hollingworth ka qenë në Shqipëri me të shoqin, duke realizuar një koleksion fotosh të bukura.

“Nga 1936-1951 ajo ishte martuar me ushtarakun dhe shkrimtarin britanik Vandeleur Robindon (1902-1990). Hollingsworth dhe Robinson vizituan Shqipërinë para Luftës së Dytë Botërore, vizita që e frymëzoi librin e Robinsonit – ‘Albania’s Road to Freedom’ (Rruga e Shqipërisë drejt Lirisë), Londër 1941. Disa prej fotove në koleksionin fotografik të Robinsonit burojnë sigurisht nga kjo vizitë të përbashkët,” shkruan Elsie.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...