Published On: 18 Tetor, 2016

Koha kur Ibrahim Rugova ia ndaloi Fatos Nanos të fliste në emër të Kosovës (VIDEO)

Takimet e udhëheqësve të Shqipërisë me ata të Serbisë, ku diskutohet çështja e Kosovës, si duket nxisin reagime të ashpra në çfarëdo kohe që ndodhin. Kështu ngjashëm me reagimin e palës kosovare pas takimit të fundit Rama –Vuciq, ku ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, kërkoi që Shqipëria të mos përzihet në raportet Kosovë-Serbi, kishte reaguar edhe Ibrahim Rugova, President i Republikës së Kosovës që nuk njihej ndërkombëtarisht, ndaj takimit Nano –Millosheviq në Kretë të Greqisë, në nëtor të vitit 1997, duke thënë se askush nuk mund të flasë në emër të Kosovës, përveç lidershipit të saj.

Këto reagime të palës kosovare për takimin e shumëpërfolur në Kretë i kishte risjellë në librin e tij, ish-kryediplomati i Shipërisë Paskal Milo, në librin e tij, “Ditari i një ministri të Jashtëm”: Të pathënat për Konferencën e Rambujesë.

Milo në këtë libër, gati në hollësi ka dhënë versionin e tij, rreth takimit Nano –Millosheviq. Ai madje shfaqet kritik ndaj shefit të tij, kryeministrit të Shqipërisë, Fatos Nano, që kishte hyrë në takim “kokë më kokë” me Millosheviqin, pa praninë e këshilltarëve.

Por, si kishte reaguar atë botë pala kosovare, Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Bukoshi dhe Presidenti i Kosovës?

“Qeveria e Kosovës dhe Ibrahim Rugova, që më 2 nëntor kishin dalë me një deklaratë ku shprehej shqetësim, por edhe ankth për mundësinë e diskutimit të çështjes së Kosovës në këtë Samit dhe për mungesën e ftesës për udhëheqësit kosovarë për të marrë pjesë aty. Sigurisht që çështja e pjesëmarrjes nuk ishte e argumentuar, sepse Kosova nuk ishte shtet i pavarur dhe qeveria e zotit Bukoshi e panjohur nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare. Por shigjetimi kryesor në këtë deklaratë, qoftë pa e përmendur me emër, drejtohej kundër Nanos kur thuhej se “askush tjetër, përveç përfaqësuesve të zgjedhur të popullit të Kosovës, nuk ka mandatin dhe nuk mund të bisedojë në emër të Kosovës, apo të marrë përsipër zgjidhje të çfarëdolloj natyre për Kosovën”, thuhej në këto reagime të Kosovës, të cilat i sjell historiani Milo në librin e tij.

Gati 20 vjet më vonë, edhe pse në rrethana krejtësisht të ndryshme, Kosova tani si shtet reagon ndaj Shqipërisë, përsëri për shkak të Beogradit.

Ministri i Punëve të Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, duke komentuar vizitën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Beograd dhe Nish, ka përjashtuar çfarëdo përzierje të Tiranës në raportet Kosovë – Serbi.

“Për sa i takon normalizimit të raporteve Kosovë – Serbi, vetëm Kosova është aktor politik dhe Shqipëria besoj historikisht e ka të qartë këtë proces dhe besoj që edhe në të ardhmen do ta kenë të qartë. Kosova është shtet i pavarur, sikurse çdo shtet tjetër në rajon, ndërsa Shqipëria nuk është një aktor global, sikurse SHBA-ja ose BE-ja. Prandaj, ne në raport mes Kosovës dhe Serbisë, natyrisht që kërkojmë mbështetje amerikane dhe natyrisht që kërkojmë mbështetje evropiane, meqë këta kanë edhe instrumente që të ushtrojnë ndikim. Ndërsa, çdo bashkëpunim që mund ta ketë Shqipëria në rrafshin ekonomik është çështje bilaterale mes Shqipërisë dhe Serbisë”, ka deklaruar Hoxhaj.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Gjergj Deda thotë:

  Ore minister Enver Hoxhaj edhe shume i ngjet diktatorit Enver Hoxha, ti ore tradhetare ke frige se humbet karrigen me bashkimin e shqiperise me kosoven, tgi i sherben serbise e jo kosoves me qendrimet tuaja ne favor te serbise, ty te besdisi Rama qe mbrojti kosoven, eshte njelloje si te thuash qe Barac Obama mos te flase per Cikagon, ose Merkel mos te flase per Gjermanine lindore, ose Renzi mos te flase per Siciline e tjera, Rama foli me pergjegjesi e me fakte te verteta, per integrimin, per drejtesine rreciproke, per trepcen, per arrestimin e pa drejte te 10 drejtueve te policise ne kosove nga serbet, per emigrantet per kosoven si komb shqipetare, per trepcen si miniere e kosoves ne toke te kosoves e popullit te kosoves e tjera, por ty si simpatizant i serbise nuk te pelqejne sepse gjithmone kane qene molla e sherrit ne ballkan e ne Europe e vazhdojne te jene akoma te cilet nuk rrespektojne asnje marreveshje te drejtese shqipetare dhe europiane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. m.muharremi thotë:

  Fatos Nano e kishte gabim qe pranoi te bisedoje tete a tete me kriminelin Millosheviq.
  Enver Hoxhaj e ka gabim qe reagoi ne kete menyre sepse z.Hoxhaj ka para tij kr.ministrin e Kosoves z. Mustafa te cilit i takon i pari dhe , nuk eshte e hijshme dhe as diplomatike qe z.Hoxhaj te dele para shefit te tij.
  Fundi i fundit , as z.Rama nuk eshte Fatos Nano dhe as Enver Hoxhaj nuk eshe Ibrahim Rugova dhe per gjithe akteret po gjykojme ne kohra dhe kontekste te ndryshme historike ,shkaqe dhe arsye te ndryshme
  Presidenti Rugova ka patur te drejte te reagoje ne ate kohe ,ne nji kontekst krejtesisht tjeter dhe per motive krejtesisht tjera kurse z.Hoxhaj , ne kohe te sodit , ishte me mire te rri para kijeve dhe mos te dele para shefit te tij.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...