Published On: 22 Shtator, 2016

Koço paralajmëron Ramën: Mos e voto ligjin e plehrave, do ketë pasoja të rënda

Ish-deputeti Koço Kokëdhima kërkon nga deputetët e mazhorancës të mos e miratojnë ligjin për importin e plehrave nga jashtë.

Duke folur në emisionin “Publicus”, në “Vizion Plus” Kokëdhima ka thënë se diskutimi dhe votimi i këtij projektligji duhet se paku të shtyhet për legjislaturën e ardhshme, pasi do të ketë kosto të madhe për Partinë Socialiste.

Sipas tij kjo që po bën PS-ja është e pamoralshme, pasi tre vjet më parë kishte premtuar të kundërtën.

Më poshtë qëndrimi i plotë i Kokëdhimës për këtë çështje, ndërkohë që sot gazeta e tij “Shekulli” kishte në faqe të parë mikun e Ramës, Ardian Klosi, i cili dikur kundërshtonte ashpër importin e plehrave nga jashtë.

“Ky miratim që bëjmë tani, mendoj se e tejkalon etikën politike. Ne kemi një situatë kur në vitin 2013, shumica e majtë, shumica jonë, erdhi në pushtet dhe një nga premtimet që kishim ishte t’i mbyllnim rrugën këtij importi. Mund të bie dakord me Shalsin, që mund të jenë përmirësuar disa kushte, mund edhe të mos jenë fare këto, por kanë ndryshuar argumentet. Mundet që edhe Shalsi ka të drejtë në disa gjëra të tjera, por mendoj se kjo gjë duhet bërë në mënyrë tjetër. Ne duhet të bëjmë projektligjin për këtë çështje. T’ia japim publikut si qëndrim të ri politik dhe pas zgjedhjeve të ardhshme të shkojmë ta votojmë. Sepse i bie që ne t’i zhgënjejmë këtë njerëz si Lavdoshi, Kozara e të tjerë që përmenda, të cilët janë mbështetës të së majtës dhe na kanë votuar në vitin 2013 bashkë me shumë qytetarë të tjerë për këtë qëndrim që ne kishim. Për korrektësi, ne nuk mund t’i bëjmë të ndihen të zhgënjyer, sikur na dhanë votën për një qëllim të caktuar dhe pastaj ne dalim sikur i kemi gënjyer. Ne mund ta bëjmë këtë projekt. E argumentojmë, e diskutojmë me shoqërinë, marrim miratimet e duhura, u themi që ky është qëndrimi i ri politik dhe shkojmë në zgjedhjet e reja. Pas zgjedhjeve edhe mund ta miratojmë, nuk është ndonjë problem, 7­8 muaj janë deri në zgjedhje. A e menaxhojmë dot ne si vend importin e mbetjeve, a kemi kapacitet? Këto janë veprime që shoqërohen me një mungesë të madhe besimi, kur është fjala për Shqipërinë, sepse kështu kanë funksionuar këtu institucionet”, deklaroi Kokëdhima.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...