Published On: 8 Qershor, 2016

Koalicion i paparë: Kurti me Pacollin bahen bashkë

Sot Aleanca Kosova e Re (AKR) ka zyrtarizuar koalicionin e saj me Lëvizjen Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës.

Pas  shumë mosmarrëveshje dhe mos gjetjes të një gjuhe të përbashkët në asamblenë komunale të Prishtinës, dhe bllokimit të shumë çështjeve në interes të qytetarëve të Prishtinës, AKR-ja ka vendosur që të lidh koalicion qeverisës lokal për të shtyrë proceset përpara në interes të qytetarëve.

“mbi bazën e vullnetit politik dhe nevojën për zhbllokimin e gjendjes në kuvendin komunal të komunës së Prishtinës dhe me qëllim ofrimin e shërbimeve më të mira publike për qytetarë në komunën e Prishtinës, lidhet kjo marrëveshje koalicioni qeverisës lokal mes dy subjekteve politike : Lëvizjes Vetëvendosje përfaqësuar nga kryetari i komunës së Prishtinës dhe nga kryesuesi i grupit të këshilltarëve komunal –  dhe Aleancës Kosova e Re – përfaqësuar nga kryetari i degës së Prishtinës dhe kryesuesi i grupit të këshilltarëve komunal.”

AKR-ja në kuadër të koalicionit do të ketë dy drejtori, drejtorinë e bujqësisë dhe drejtorinë e kulturës në komunën e Prishtinës.

AKR është e angazhuar që të gjitha proceset në nivel vendi dhe komune të i shtyjë përpara në të mirë të qytetarëve, dhe edhe ky koalicion vjen për shkak të një parimi të tillë, pasi për shkak të mosmarrëveshjeve ndërmjet subjekteve politike, pasojat janë duke i vuajtur qytetarët, thuhet në komunikatën për media lëshuar nga AKR-ës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...